21. 2. 2024
2014 03 28 Lesni Hrbitov Vizoska03

Město Hradec Králové začne s úpravou zeleně na lesním hřbitově

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu některých stromů na lesním hřbitově začnou Technické služby ve spolupráci s Městskými lesy Hradec Králové s jejich úpravou. Suché stromy je třeba z důvodu bezpečnosti lidí pohybujících se v jejich bezprostřední blízkosti a také kvůli plánované obnově lesního porostu odstranit. Práce mají začít v druhé polovině července.

Zeleň parku Háječek na Slezském Předměstí letos prošla rozsáhlejší úpravou. V zimě byly odstraněny rizikové a nevhodné dřeviny, které nahradila nová výsadba. Ponechané stromy se dočkaly ošetření pro zvýšení životnosti.
 
Následkem sucha z posledních let se na lesním hřbitově projevuje zrychlené odumírání starých stromů a dochází také ke značnému prosychání, především jehličnanů. V oblasti hřbitova se vyskytují až 160 let staré borové porosty. Suchem poškozené stromy jsou v těchto dnech označovány, následně bude třeba jejich odstranění schválit odborem životního prostředí a postupně se přejde k jejich pokácení, přičemž práce mají začít v druhé polovině července. „V těchto dnech se pracuje na vybudování dvou výjezdů pro techniku Technických služeb a Městských lesů, aby bylo možné větve a stromy jednodušeji a rychleji odvážet, aniž by byl výrazně omezen provoz lesního hřbitova. V první fázi se bude pracovat na místech, kde hroby nejsou, postupně se pak technika přesune i k náhrobkům. V letních dnech by tedy návštěvníci měli počítat s narušením obvyklé zdejší klidné atmosféry právě z důvodů těchto prací. Předpokládá se, že úprava zeleně na celém prostranství by se měla stihnout do konce roku,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová. 
 
Návštěvnost i využití lesního hřbitova v posledních letech stoupá, proto město nechalo zpracovat studii rozvojové koncepce této lokality a nyní se pracuje na dalších stupních projektové dokumentace. V rozvojové koncepci se počítá s umístěním nových rozptylových louček, ploch nových hrobových polí, kolumbárií i centrálního pietního místa. „Snahou je propojit všechny cesty a odpočinková místa. Vybudovat by se mělo i technické zázemí a provozní centrum, přičemž by neměl být narušen základní charakter přírodního prostředí lesa,“ doplnil náměstek primátora Martin Hanousek s tím, že je aktuálně nejdůležitější reagovat na současné změny v porostech. „Dlouhodobým cílem pro stabilizaci území bude získat porosty smíšeného charakteru se značným podílem tradiční borovice lesní.“ 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

P1260651 Previous post Divadelní oslavy v plném proudu
Trnkobrani Atmosfera 2 Tz Next post Festival Trnkobraní oznamuje kompletní line-up s kapelami Kryštof, Chinaski nebo Škwor a dalšími interprety