13. 6. 2024
298f362a 7ba2 47d3 B97d 4e1b6e96154d

Medaile města převzalo osm významných osobností

Hradec Králové – V Hradci Králové se u příležitosti výročí založení samostatného československého státu udílely medaile města. Slavnostní předávání se uskutečnilo tradičně v sále Filharmonie Hradec Králové. Oceněno bylo osm významných osobností z oblasti vědy, kultury a sportu i veřejného života ve městě.

Medaile letos získali bývalý ředitel filharmonie Václav Derner, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc, skaut Jiří Koblížek in memoriam, spisovatel a sportovec Jaroslav Rohlena, dlouholetý předseda hradecké pobočky Masarykovy společnosti Josef Duchoň, teolog a kněz Tomáš Petráček a hepatolog Petr Hůlek. Ocenění si odnesl také dobrovolný hasič Ondřej Adámek za příkladné poskytnutí první pomoci a záchranu lidského života. Ve druhé části tohoto slavnostního večera zazněl koncert Filharmonie Hradec Králové.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

„V našem městě žije řada renesančních lidí, kteří by si takové ocenění jistě zasloužili. Právě z nich jsme se pokusili letos vybrat takové osobnosti, které navíc čestně reprezentovaly naše město a chtěly pomáhat druhým. Za jejich celoživotní práci, zájmovou činnost i mimořádné činy bych všem našim oceněným medailistům chtěla poděkovat. Jsou inspirací pro nás i budoucí generace,“ uvádí primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová.

Během slavnostního večera byl oceněn bývalý ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner, který vedl orchestr skoro čtvrt století. Cenu si odnesl i dlouholetý jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc, který se mimo jiné podílel na obnově Bílé věže i záchraně areálu na Šrámkově statku v Pileticích. Medaili města in memoriam získal skaut Jiří Koblížek, který skauty celý život reprezentoval. Pořádal také skautské tábory, kterých se účastnily stovky dětí. Mezi oceněnými byl novohradecký patriot, pamětník, spisovatel a sportovec Jaroslav Rohlena. Za šíření demokratických principů, hodnot a odkazu díla Tomáše Garriguea Masaryka získal cenu Josef Duchoň. Mezi oceněnými byl i český katolický teolog, kněz a církevní historik Tomáš Petráček, který působí jako univerzitní kaplan při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové. Za uvedení metody tzv. transjugulární intrahepatální spojky do české lékařské praxe byl medailí města oceněn také hepatolog II. interní gastroenterologické kliniky fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Hůlek. Jedná se o metodu léčby, která výrazně prodloužila životy pacientů potýkajících se s cirhózou jater. Z rukou primátorky města převzal medaili také Ondřej Adámek, který pohotově a příkladně poskytl první pomoc a výrazně přispěl k záchraně lidského života.

Po skončení slavnostního předávání medailí města se mohli hosté zaposlouchat do tradičního díla skladatele Bedřicha Smetany. V podání Filharmonie Hradec Králové zazněla Prodaná nevěsta – výběr v koncertním provedení. Taktovky se ujal šéfdirigent Kaspar Zehnder.

Dnes, tedy v den státního svátku 28. října, se také uskuteční na Masarykově náměstí od 10 hodin slavnostní ceremoniál u pomníku T. G. Masaryka, kde budou předána ocenění městským strážníkům, policistům, hasičům i příslušníkům armády. V sobotu bude také znít v 9 hodin zvon Augustin v Bílé věži na Velkém náměstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Handball Base Court Mxdvwzrttqe26fvi Previous post Házenkáři Jičína čtvrtfinalisty Českého poháru
Ef248797 5da2 4982 B29c 77210beeb807 Next post Jazykové a internetové kurzy pro seniory ve školách rozšíří další podpora hradecké radnice