22. 4. 2024
273911398 4895462230534950 1607176438621054217 N

Masopust na Šrámkově statku v Pileticích

Masopustní hodokvas, pravá venkovská zabíjačka, řemeslnný jarmark, prodej zabíjačkových a jiných dobrot, ochutnávky Božích milostí, Pohádky na slámě, lidové tvoření, obchůzky maškar statkem a všeliké taškaření vás čeká na Šrámkově statku v Pileticích tuto neděli. 

„V dobrém jsme se sešli, rádi jsme se našli pospolu”, takové je motto akce jejíž program začně v 10.00 hodin a vyvrcholí v 16.00 hodin. A cože vás to čeká?

ROUBENKA

„MASOPUST DRŽÍME, NIC SE NEVADÍME …“

Zdobení perníčků, paličkování, tkaní, výroba keramiky a jednoduchých masopustních masek předvedou tetičky Kateřinky; cech řezbáře Karla dá nahlédnout do tajů svého řemesla a provoní vzduch dřevěnými hoblinkami; tetičky Apolenky příchozím povědí o masopustních zvycích dávného venkova, přičemž připraví smažené Boží milosti a jistě dají i ochutnat
K prohlédnutí budou řemeslnické, hospodářské, kuchyňské a další zařizovací předměty denní potřeby vztahujících se k životu venkovského lidu na počátku 20. století.

DVOREK

„MASOPUST, MASOPUST, AŽ TO SNÍME, BUDE PŮST!“

Staročeská zabijačka = bourání prasátka s komentářem mistrů řezníků, příprava zabijačkových pochutin, řemeslný trh se zbožím rozličným, k jídlu převážně vhodným.
 
„PANÍMÁMO, PEČTE ŠIŠKY, NEB KOBLIŽKY, MEDVĚDÁŘI JDOU …“

Příchod masopustních maškar a žádání hospodáře o svolení provádět na statku rozličné taškařice a dovádění.
 
„MASOPUST SE KRÁTÍ, VÍC SE NENAVRÁTÍ!“

Obchůzka maškar statkem a radovánky s přítomným lidem.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

STODOLA

„MASOPUST, MASOPUST, KOBLIŽKY A MASA KUS …“

Masopustní hodokvas – k prodeji budou zabijačkové pochutiny jako je polévka, guláš, tlačenka, jelítka, prejt, ovar, škvarky … a také pivečko, medovina, groček …
 
POHÁDKY NA SLÁMĚ

Loutkoherec Jíra sehraje pro velevážené publikum se svými dřevěnými herci srdceryvné kusy: KAŠPÁREK A KALUPINKA- kterak Kašpárek poznal Kalupinku a zamiloval. Jaké překážky jim nastražil čert Miklik a pan Malina. A jak to všechno nakonec dobře dopadlo. O ZLÉ KNĚŽNĚ– kterak Kalupinka chystá oslavu dvouletého výročí svatby s Kašpárkem, ale omylem se dostane do pekla. A jak ji s pomocí Bílého koníčka Kašpárek vysvobodí. 

PROGRAM:

10:00 Vítejte sousedé!
10:30 Pohádka na slámě „Kašpárek a Kalupinka“
11:00 Příchod masopustních maškar
11:30 Pohádka na slámě „O zlé kněžně“
12:30 Pohádka na slámě „Kašpárek a Kalupinka“
13:30 Pohádka na slámě „O zlé kněžně“
14:00 dvorek – obchůzka maškar statkem
16:00 Tak zas napřesrok!

Tato akce by se nemohla uskutečnit, nebýt podpory statutárního města Hradec Králové. Na programu se zejména podílejí: královéhradecké folklorní soubory ČERVÁNEK a DUPÁK, Spolek lidové tvorby Hradec Králové, divadelní soubor Studio PH Pohádka, lidový loutkař Jiří Polehňa, Střední umělecko průmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku HK a nadšenci z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti s r.o. 

Městská doprava – autobus č. 13 (celodenně), parkování osobních aut v omezené míře v blízkosti statku. Vstupné: 50 Kč  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Image Proxy Previous post 2. dubna proběhne tradiční jarní úklid. Jdete do toho s námi?
Kladská Uzavírka 1 Next post Od 7. března počítejte s dopravním omezením v Kladské ulici