25. 5. 2024
Májk

Maková pole zítra připomenou Den válečných veteránů

Kvítky červeného vlčího máku symbolizují vděk a úctu statečným lidem, kteří se postavili totalitním režimům a bojovali proti nim nejen na válečných frontách a v odboji. V Pardubicích bude zítra od 10:00 makové pole umístěno před Východočeským divadlem v Pardubicích, a to na jednu hodinuV Hradci Králové od 15:00 na Baťkově náměstí. Opět na hodinu. Následně se máky přesunou k pomníku padlých do obce Černilov, kde budou v makovém poli až do 30. listopadu, kdy veřejná sbírka spojená s válečnými veterány končí.

S makovými poli se pojí veřejná sbírka u příležitosti Dne válečných veteránů, kterou letos již šestým rokem pořádá organizace Post Bellum. Její výtěžek využije na skutečnou pomoc hrdinům 20. století, kteří dnes v době covidové patří mezi nejohroženější skupiny. Seniorům zajistí nákupy, pochůzky, vyzvedne léky a také si s nimi pravidelně povídá po telefonu. To vše v rámci Centra pomoci Paměti národa.

Za prvních deset dní sbírky do ní on-line přispělo více než 700 lidí celkovou částkou přibližně 300 000 korun. Další peněžní prostředky se scházejí v kasičkách na téměř 400 místech po celé republice, kde si lidé zároveň mohou vzít kvítek vlčího máku a připnout ho na kabát jako vyjádření vzpomínky na oběti bojovníků za svobodu.

Za každý online dar organizace Post Bellum vysadí do makových polí makový květ a zároveň vyzývá veřejnost, rodiče s dětmi a další, aby si sami doma vyrobili svůj vlastní vlčí mák a příšli ho symbolicky zasadit do obce Černilov k pomníku padlých, který se nachází vedle Obecního úřadu, či se s mákem pochlubili na sociálních sítích.

Do připomínky Dne válečných veteránů se tímto způsobem zapojují i některé školy a školky. Ve východních Čechách se zapojily MŠ Albertova a MŠ Kampanova z Hradce Králové, které vyrobily přes šedesát vlčích máků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Money 256319 1280 Previous post Na krajském úřadě bude možné platit kartou
Knihovna Next post Knihovníci v Náchodě nezahálejí a přicházejí s nápady