Ostrava – Pracoviště magnetické rezonance Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava a LF OU je nově vybaveno robotem, který dokáže s naprostou přesností provést biopsii nádoru prostaty. FN Ostrava jej zakoupila z programu REACT- EU, a je teprve druhým zdravotnickým zařízením v České republice, které má tento špičkový přístroj k dispozici.

Robotickou biopsii podstoupí muži, u kterých magnetická rezonance odhalila na prostatě nádorové ložisko, ale klasicky provedená biopsie, tedy odběr tkáně pod kontrolou ultrazvuku, byla negativní. „Nádor je třeba trefit cíleně a potřebujeme mít jistotu, že jsme v něm byli. Robot nastavitelný přímo v tunelu magnetické rezonance nám umožní dostat se co nejblíže k ložisku a provést odběr z místa, které díky magnetické rezonanci zhodnotíme jako nejhorší,“ vysvětlila přínos roboticky provedené biopsie MUDr. Pavla Hanzlíková, PhD., MBA, vedoucí lékařka magnetické rezonance Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava a LF OU.

Robot je umístěný v magnetickém poli a je propojený s počítačem v ovladovně. „Speciální program pak přesně navede robota na cíl, který mu na základě scanu z magnetické rezonance určí lékař. Je schopný se díky 5 motorům, které má v sobě, posouvat doslova po milimetrech,“ zdůraznil zástupce dodavatelské společnosti Martin Jakubec.

Doktorka Hanzlíková dále řekla, že toto specifické vyšetření bude prováděno až na základě rozhodnutí multidisciplinárního týmu. „Pacient musí také projít vyšetřením v naší urologické ambulanci. Předpokládáme, že budeme robota potřebovat u 10 až 15 mužů měsíčně.“ FN Ostrava pořídila toto zařízení za více než čtyři miliony korun díky projektu REACT- EU a naplnila tak doporučení Evropské uroradiologické společnosti pro zařízení, věnující se léčbě rakoviny prostaty. Podle něj by měla být v České republice robotická biopsie, řízená magnetickou rezonancí, prováděna ve 3 až 4 specializovaných centrech. Aktuálně fungují v Ostravě a v Brně.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž: