25. 5. 2024
Ani 089 Lenka Dusilova Reka Cover 930x827

Lenka Dusilová vydala dnes své páté sólové album, pod názvem Řeka

Přináší na něm nový repertoár, nový zvuk, nový tým spolupracovníků a osobní témata. Producentem alba je Petr Ostrouchov, výrazný vliv na zvuk alba má též beatmaker a elektronický mág AID KID. Album je kolekcí skladeb s textem i bez textu, tvořících jednotný celek a plynule se do sebe vlévajících.

„Řeka je plavbou skrze různobarevné hudební imaginace, které jsou z části inspirovány příběhy a ozvěnami mé rodové linie a mou současnou realitou, ve které se učím víc věřit svým schopnostem a přírodním zákonitostem. Některé skladby vznikly z empatie a obdivu k síle a umanutosti žen, které se snažily ochraňovat svoje rodiny a naději v toku různorodých událostí, jež nemohly ovlivnit. Nemalá část materiálu vznikla též při putování po ohrožených památkách bývalých Sudet, které jsme navštívili v rámci projektu Monument/um. I jejich příběhy často rezonují s mým tématem. Album se jmenuje jednoduše ŘEKA, protože metaforicky odráží různorodou dynamiku a vlastnosti systému, který je ovlivňován svým okolím – terénem, počasím a přirozenými i nepřirozenými ději v krajině. Tímto je každá „řeka“ jedinečná.“

Album, které vychází na 2-LP, CD a digitálně, vzniklo ve STUDIU SONO ve spolupráci s mistry zvuku MILANEM CIMFEM a PAVLEM KARLÍKEM v době od ledna do září letošního roku. Digitální edice alba ve verzi pro download přináší jako samostatný bonusový track celé album v kuse, tedy v podobě oné plynule tekoucí řeky včetně všech předělů, efektů a atmosfér, jež v rozkouskované verzi pro streaming chybí. ŘEKA je filmem bez obrazu a vyplatí se vychutnat si ji vcelku.

Mezi hudebníky, jejichž hra zdobí nahrávky pestrými barvami, jsou bubeníci Roman Vícha a Miloš Dvořáček, baskytarista Matěj Belko, hráči na klávesové nástroje Martin Brunner a Vojtěch Procházka, saxofonista Marcel Bárta, trumpetista Oskar Török, violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová, kontrabasista Jiří Slavík, hráč na pedal steel kytaru Josef Štěpánek, klavíristka Beata Hlavenková, světoznámý hráč na glass harmoniku a cristal baschet Thomas Bloch nebo Concept Art Orchestra. V jedné z písní s Lenkou Dusilovou účinkují MONIKA NAČEVA a IVA BITTOVÁ.

Repertoár alba vychází zčásti z Lenčina sólového vystupování a z playlistu loňského projektu Monument/um, výraznou roli zde tudíž hraje smyčkování zvuků, vrstvení hlasů a práce s efekty. Autorkou osobně laděných textů je většinou Lenka sama, významným tvůrčím partnerem jí byl Martin E. Kyšperský z kapely Květy. Dvě písně vznikly zhudebněním básní (Małgorzata Lebda a Irma Geisslová) a dvě jsou opatřeny polskými texty Doroty Barové.

Autorkou vizuálního zpracování obalu alba je grafička ZUZANA LEDNICKÁ ze Studia Najbrt a autorkou fotografií je BET ORTEN. Album ŘEKA vychází na labelu ANIMAL MUSIC, v distribuci společnosti SUPRAPHON. Vznik alba byl podpořen dotací Ministerstva kultury, grantem Magistrátu hl. m. Prahy a příspěvky příznivců prostřednictvím portálu DONIO.CZ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

123771621 3473004362814305 2980851118185090462 O Previous post Hejtman Červíček požádal o pomoc zdravotníky působící v kraji mimo zdravotnická zařízení
Home Office 599475 1280 Next post Kraj podporuje vybavení škol novými notebooky