Ostrava – Lékaři Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava provedli úspěšnou replantaci ukazováčku pravé ruky šestiletému chlapci. Mnohahodinová operace a následující intenzivní rehabilitace přinesly úspěch. Chlapec má po úrazu prst i celou ruku zcela funkční.

Více než osmihodinový operační výkon provedl tým vedený MUDr. Luďkem Pliskou. Podle něj se jednalo o sečné i tržné poranění zároveň. „Tržný mechanismus úrazu poškodil šlachu a cévy i mimo amputační ránu a neumožnil jejich přímé sešití. Musel jsem je uvolnit až do dlaně a vysunout do amputační rány. Byla to hodně raritní situace a mravenčí práce. Naštěstí se šťastným koncem, řekl lékař, který provedl první replantaci už v roce 1997.

Replantovaný Prst 6letého Dítěte

Za celou dobu fungování centra jsme provedli přišití prstu či celé ruky u 8 dětí. Tento chlapec byl zcela výjimečný v tom, že se jednalo o odtržení prstu, a v takových případech je samotná replantace a znovu přišití technicky velmi náročné,“ doplnil primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky MUDr. Martin Paciorek, MBA. Práci lékařů centra vysoce ocenili zejména rodiče chlapce. Pan doktor Pliska nás čekal už na Urgentním příjmu, když jsme přijeli sanitkou. A hned nám vysvětlil, že operace bude velmi dlouhá. Jsme vděčni, že se mu prst podařilo zachránit. A děkujeme i všem, kteří se o syna skvěle starali na Klinice dětského lékařství.“

Replantační výkony u dětí jsou velmi výjimečné. FN Ostrava je vedle Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a FN Královské Vinohrady jedním ze tří center v republice, která je provádí. Statut specializovaného Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky získala FN Ostrava v roce 2000.

Podívejte se i na zajímavé video k případu:

https://youtu.be/yQHlIv4wSH0