13. 6. 2024
L7wd

Královské stříbření vrátí o víkendu Kutnou Horu zpět o několik století

Milovníci historických slavností se mohou o víkendu těšit do Kutné Hory, 23. a 24. června se totiž koná už 27. ročník Královského stříbření. Středočeský kraj podpořil akci půl milionem korun.

Gotická historická slavnost symbolicky otevírá turistickou sezónu města Kutná Hora, zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, do dob o šest set dvacet let zpět, až na začátek 15. století.

Na dva dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci se navracejí do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity. Bohatí a hrdí “Horníci” chystají uvítání krále, otevírá se jarmark, rozhoří se svatojánské ohně a začínají lidové veselice uspořádané na počest oblíbeného panovníka.

Slavnosti se odehrávají na mnoha místech ve vyzdobeném historickém centru. V malebných uličkách potkáte spoustu postav v historických kostýmech, do kterých se rok od roku obléká stále více návštěvníků.

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV. Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše.

Víkendový program v Kutné Hoře:

  • SOBOTA

Okolo desáté hodiny začíná akce příjezdem krále, jako první směřuje k chrámu průvod královského rychtáře s Horníky a následuje královský průvod za zvuku zvonů kutnohorských kostelů. Dopoledne se odehrává ve znamení vítání panovníka a jeho dvora. Ve 12 hodin zahraje středověká hudební kapela Bohemian Bards a na vodní scéně zahrad vystoupí Emillion – divadélko pro děti. Před rytířským turnajem, který je vyhlášen na počest krále, ještě návštěvníci mohou obdivovat šermířské umění v podání skupiny Merlet. Po 13té hodině již začíná velké turnajové klání na koních. Před chrámem svaté Barbory a na vodní scéně zároveň probíhají další vystoupení: 14:00 taneční hodina (Rondellus), 14:30 hudební vystoupení středověké kapely Gnomus. Na vodní scéně čeká návštěvníky několik novinek: silová akrobacie Aventýr (14:00) a dále se letos poprvé s vystoupením představí domácí šermíři MOR (14:30). Odpoledne se na vodní scéně pak budou střídat žongléři Agripa a Emillion – divadélko pro děti. Po královském turnaji se dějová linka opět přenáší k chrámu sv. Barbory a program pokračuje nově připravenou scénkou Veliká různice, ve které se představí místní ochotníci, a následuje královský soud. V 17 hodin začíná slavnostní hostina doprovázená divadlem a čarováním kouzelníka Žita. V 19 hodin proběhne nové divadelní představení ve stylu francouzského dvora Slaviánova cesta od dobyté Tróje a před tím ještě dvě hudební vystoupení – kapel Bohemian Bards a Gnomus. Ve 21.20 již začíná úžasná večerní svatojánská dvorská slavnost, na kterou přichází král i královna a celý dvůr v pochodňovém průvodu. Během slavnosti mohou návštěvníci sledovat bojové klání rytířů za čtyři symboly zakončené velkolepým ohňostrojem stříleným v programovém prostoru.

  • NEDĚLE

V 9.25 ohlašují zvony příchod krále do chrámu svaté Panny Barbory a začíná se sloužit tradiční Stříbrná mše, která je přístupná všem včetně návštěvníků bez vstupenky na akci. V 10.30 již opět vystoupí hudebníci Gnomus, představí se šermíři Merlet, následují hudebníci BraAgas a tanečnice z Hortus Gratiae – to vše na pódiu před chrámem. Mezitím na vodní scéně v zahradách probíhá program určený malým návštěvníkům – žonglování Agripa, Emillion – divadélko pro děti a silová akrobacie Aventýr. V 11.45 začíná na nádvoří tradiční zábavný turnaj v koulené. Ve 12.40 přichází průvod od Hrádku a začíná další nový bod v programu – slavnostní shromáždění hornictva a přísaha nově zvolených starších cechů. Odpoledne opět vystupují hudebníci, ve 13.30 na kolbišti mohou návštěvníci sledovat výcvik jízdy na koni a jezdce s dravými ptáky. Na vodní scéně odpoledne proběhne další vystoupení šermířů MOR, ve 14.00 vystoupí žongléři z Agripy a v 15.00 proběhne poslední představení divadélka Emillion. Od 14.15 se návštěvníci přenesou na dvůr královny Žofie a o hodinu později proběhne přehlídka městské hotovosti s náborem nových zbrojnošů a nově také ponožkovou bitvou! Odpolední program přinese ještě taneční hodinu v podání Rondellus, hudebníci BraAgas rozezní své nástroje v 16.30 a dvoudenní program vyvrcholí v 17.00 turnajem královských rytířů na koních.

  • DOPROVODNÝ PROGRAM

Během obou dnů bude otevřen velký jarmark s rozličným rukodělným zbožím. Pro děti je připraven středověký kolotoč a střelnice. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, u kterých si mohou návštěvníci za drobný poplatek vyrobit některý z výrobků přesně podle středověké techniky nebo si třeba vyzkoušet střelbu s luku. Za horkého počasí se určitě bude hodit i středověká lazebna s koupelemi a masážemi pro širokou veřejnost. Tradičně budou přítomni i sokolníci s ukázkami a výkladem o sokolnictví. A letos nově představí své řemeslo a nástroje samotný kat.

Nabitý program k nastudování zde.

zdroj tiskové zprávy Středočeského kraje : https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/tiskove-informace/aktuality/-/blogs/kralovske-stribreni-vrati-o-vikendu-kutnou-horu-zpet-o-nekolik-stoleti?_33_redirect=https%3A%2F%2Fwww.kr-stredocesky.cz%2Fweb%2Furad%2Ftiskove-informace%2Faktuality%3Fp_p_id%3D33%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

35849190 10212370940734209 21333630840209408 N Previous post Sbor dobrovolných hasičů v Houdkovicích bude slavit 100. výročí vzniku republiky
Vyhlaseni Vyzkumu Misto Pro Zivot Na Web Next post Královéhradecký kraj zvítězil ve srovnávacím výzkumu Místo pro život 2018!