Královéhradecký kraj získal od ministerstva vnitra dotaci ve výši téměř tří milionů korun na zvýšení ochrany a zabezpečení škol a veřejných prostranství. Jedná se o zvýšení ochrany takzvaných měkkých cílů. Přidělené finanční prostředky využije celkem devět škol zřizovaných Královéhradeckým krajem a tři města. Náklady na připravované projekty hradí v plné výši Ministerstvo vnitra České republiky.

„Bezpečnostní rada kraje se nedávno zabývala útokem, který se stal v ostravské nemocnici. Tato událost jenom dokazuje to, jak moc je potřeba neustále investovat do ochrany obyvatel. Jsem proto rád, že jsme uspěli v dotačním programu ministerstva vnitra a můžeme zvýšit bezpečnost na našich školách a ve městech a preventivně působit proti podobným útokům,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

V letošním roce si kraj nechá vyhodnotit ohroženost a bezpečnostní plány na hradeckém Masarykově náměstí, prostor před koupalištěm Flošna a Všesportovním stadionem v Hradci Králové.

„Tento plán je důležitý pro bezpečnost návštěvníků různých akcí. V rámci projektu se nakoupí za více jak milion korun betonové zábrany, reflexní kužely a celokovové oplocenky do Hradce Králové, Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou,“ jmenoval důležité prostředky pro pořádání akcí na veřejných prostranství radní pro oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací Pavel Hečko.

Druhý projekt zajistí samotné vyhodnocení ohroženosti a bezpečnostní plány ve školách za přibližně 1,6 milionu korun. Tuto příležitost využije celkem devět škol.

  • Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Jičín (tři budovy)
  • Střední škola strojírenská a elektrotechnická Nová Paka (tři budovy)
  • Česká lesnická akademie Trutnov – střední škola a vyšší odborná škola (dvě budovy)
  • Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov (tři budovy)
  • Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Rychnov nad Kněžnou (čtyři budovy)
  • Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola Nové Město nad Metují (šest budov)
  • Střední průmyslová škola Otty Wichterleho Hronov (šest budov)
  • Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové (pět budov)
  • Mateřská škola, Speciální ZŠ a Praktická škola Hradec Králové (dvě budovy)

Královéhradecký kraj zvyšuje ochranu měkkých cílů pravidelně. V roce 2019 získal dotaci 1,8 milionu korun, které rozdělil mezi pět měst a pět krajských škol.