25. 5. 2024
13925876 1765846100325349 5354608551668992443 O

Kraj pomůže Jičínu s následky ekologické havárie v Budčevsi

Královéhradecký kraj poskytne městu Jičín finanční prostředky na likvidaci následků havárie v Budčevsi. Na konci září loňského roku se zde našlo větší množství kontejnerů s obsahem odpadní kyseliny sírové s vysokým obsahem hliníku a barev poblíž vodního zdroje pro obecní vodovod. Nalezené látky mohly ohrozit kvalitu vody ve studnách či obecním vodovodu. Jejich odstranění si vyžádalo několikamilionové náklady.

„Při zjištění této skutečnosti došlo k nápravným opatřením, která spočívala v identifikaci, odvezení a likvidaci závadné látky a následném monitoringu nesaturované zóny a podzemních vod v bezprostředním okolí. Likvidace škod způsobená zatím neznámým pachatelem skončila 21. listopadu loňského roku, přičemž náklady na odstranění havarijního stavu činily více než 3,1 milionu korun. Město Jičín k vyřešení situace přistoupilo velmi odpovědně. Nyní požádalo o uhrazení nákladů souvisejících s likvidací havárie a z pozice Královéhradeckého kraje chceme pomoci vzniklý problém vyřešit,“ uvedl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Pokud policejní vyšetřování určí pachatele, kraj vzniklé náklady uplatní vůči této osobě.

Tuto formu pomoci Královéhradecký kraj neposkytuje obcím poprvé. Před časem poskytl městu Nový Bydžov 10 milionů korun jako pomoc při likvidaci ekologické zátěže po bývalém podniku Kovoplast, který zamořil spodní vody. Město s tímto problémem bojuje více než 7 let a i zde se připravil projekt na konečnou sanaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ministerstvo Práce A Sociálních Věcí Logo Previous post MPSV vítá vyjádření Národní rozpočtové rady k reformě důchodů
Hands 4344705 1280 Next post Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj