19. 5. 2024
Money 2724235 1280

Kraj letos zainvestuje do čtyř sociálních zařízení více jak 460 milionů korun

V průběhu letošního roku zahájí Královéhradecký kraj výstavbu tří nových domovů pro seniory v Borohrádku, Opočně a Tmavém Dole, domov důchodců v Žacléři projde rekonstrukcí. Celkem tak dojde k navýšení 210 sociálních lůžek za více jak 460 milionů korun. Většinu částky pokryje krajský rozpočet. Výstavba a modernizace sociálních zařízení potrvá přibližně rok a půl.

 „Je skvělé, že se nám daří relativně rychle navyšovat kapacity sociálních lůžek. Pro zachování dostupnosti této sociální služby pro seniory potřebujeme do roku 2026 vybudovat až tisíc lůžek. Co mě ale trápí, je stále nedostačující finanční pomoc ze strany státu. Většinu letošních plánovaných projektů budeme muset nejspíše pokrýt z rozpočtu kraje. Podařilo se nám zatím získat jen státní dotaci ve výši 30 milionů korun na výstavbu nových lůžek pro seniory v Borohrádku,“ řekl náměstek Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věcí.

Královéhradecký kraj zažádal ministerstvo práce a sociálních věcí o dotaci na výstavbu nových lůžek domovů pro seniory v Opočně, Tmavém Dole a Žacléři, nicméně s ohledem na alokaci prostředků ve státním rozpočtu kraj neočekává, že by stát podpořil všechny tyto akce.

 „Předpokládám, že do dvou měsíců začneme jako první s výstavbou Domova důchodců v Tmavém Dole a následně Borohrádku. U ostatních projektů zahájíme stavební práce nejpozději koncem roku. Navíc ještě připravujeme projektovou dokumentaci pro výstavbu Barevných domků Hajnice,“ okomentoval radní Václav Řehoř odpovědný za oblast investic a majetku.

V jednotlivých zařízeních vzniknou nové pokoje včetně kompletního zázemí pro potřeby klientů i personálu – kuchyň, prádelna, kanceláře, sklady, sociální zařízení. Projekty budou vedeny především jako odlehčovací služby.

Kromě vlastních investic podporuje Královéhradecký kraj i záměry připravované obcemi. Kraj se finančně podílí například na vytvoření projektové dokumentace pro rozšíření a rekonstrukci domova pro seniory v Broumově částkou 3,5 milionu korun. Po rekonstrukci bude objekt poskytovat celkem 68 sociálních lůžek za více jak 100 milionů korun. Investorem je město Broumov, které zároveň celé zařízení spravuje. Dále plánují zástupci Královéhradeckého kraje podobný projekt v Novém Bydžově.

Královéhradecký kraj disponuje přibližně 2 500 lůžky v zařízení určených pro seniory. Pro zachování dostupnosti této služby je třeba do roku 2026 vybudovat dalších téměř tisíc nových lůžek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Olympus Digital Camera Previous post Výstava Uprostřed Koruny české – gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250 – 1550 dozná prvních změn
Tlusty Jiri Trener.l Next post Trenérský štáb Rytířů rozšiřuje Jiří Tlustý. U týmu zůstane do konce sezony!