Safari park se po devíti letech raduje z mláďat dlouhonohých afrických koček servalů. Malí samečci dobře prospívají, což mají návštěvníci možnost obdivovat od nezvykle nízkého věku. Matka totiž potomky vytáhla do expozice dříve, než je běžné. K vidění bývá skupina každý den nedaleko hlavního vchodu.

„Obě koťata jsou samci a váží půl kilogramu,“ popsala po preventivní veterinární prohlídce zooložka Gabriela Linhart. Během prohlídky koťata chovatelé a veterináři odčervili a dali jim identifikační čipy. „Jsme velmi spokojení s tím, jaká je Roxana matka. Jde sice o její první potomky, ale péče je perfektní. Překvapila nás absolutním klidem i tím, že mláďata už desátý den života vynesla do expozice,“ doplňuje zooložka.

Dvouletá Roxana porodila koťata v bezpečí zázemí ve speciálně připraveném boxu. Samce Doga chovatelé krátce před tím oddělili, aby měla nastávající matka absolutní klid. „Obě zvířata jsou na sebe ale silně vázaná, proto jeden druhého volali a snažili se dostat k sobě,“ popisuje silné pouto mezi kočičími rodiči ošetřovatelka Linhart. „Hned druhý den po porodu jsme se proto rozhodli celou skupinu spojit. Roxana samci hned na začátku dala jasně najevo, že si musí od koťat držet odstup. Ten to respektoval a od té chvíle vše probíhá mimořádně idylicky. Pozorovat, jak se pár o mláďata společně stará, je neobvyklé,“ dodává. V přírodě a obvykle i zoologických zahradách totiž péči zastává pouze samice.

Koťata i s rodiči zatím setrvávají ve vnitřní expozici pavilonu šelem. Mají trvalý přístup do klidu zázemí, a tak záleží jen na nich, kdy se ukážou svým obdivovatelům. Do expozice ovšem vycházejí každý den a jsou stále zvědavější. Ošetřovatelé navíc předpokládají, že zhruba za dva týdny se skupina poprvé vypraví i do venkovního výběhu.

Serval je menší kočkovitá šelma s velkýma ušima a velmi dlouhýma nohama. Ty jsou přizpůsobením k životu ve vysoké trávě afrických savan, lesostepí i mokřadů.

Serval prochází vegetací a díky vynikajícímu sluchu zaznamená i nejslabší zvuky vydané ukrývající se kořistí. Tou jsou často nejrůznější hlodavci, servalové jsou ovšem vynikající lovci ptáků – z místa dokážou vyskočit i hodně přes tři metry do výšky i proto je jejich expoziční výběh opatřen bezpečnostní sítí proti úniku. V tuto chvíli nejsou vážně ohrožení vyhubením, ale jejich stavy klesají především vlivem úbytku přirozeného prostředí. Dvorská zoo chová servaly od roku 1997 a od té doby se tu narodilo skoro 50 mláďat.

zdroj: https://safaripark.cz/cz/o-zoo/media/tiskove-zpravy/kotata-servalu-po-deviti-letech.o-potomky-pecuji-netradicne-samice-i-samec-2