4. 12. 2023
Img 20190903 1352329

Josef Středula: “Tři procenta na platy jsou neakceptovatelná”

Odbory žádají minimální mzdu 15 tisíc, ministryně Jana Maláčová navrhuje o tři stovky méně 

Odborům nestačí představa vlády o růstu platů v příštím roce. „Tři procenta na růst platů jsou neakceptovatelná,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula po úterním jednání s ministry za ČSSD. Odbory požadují také růst minimální mzdy na 15 tisíc korun měsíčně. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje růst platů ve veřejné sféře o 5,2 procenta a minimální mzdu 14 700 korun a (nyní je to 13 350 korun měsíčně).

Ministryně financí Alena Schillerová původně počítala s dvouprocentním navýšením platů ve veřejném sektoru, vládě nakonec chce předložit návrh na růst o 3 procenta. To se netýká učitelů, jimž má být plat navýšen o 10 procent.

Josef Středula k průběhu úterního jednání dodal: „Stát je největší zaměstnavatel v zemi a v období ekonomického růstu by se měl ke svým zaměstnancům zachovat slušně, to rozhodně neznamená navyšovat platy jen o úroveň inflace. Uvítali jsme možnost konzultovat budoucí vývoj platů ve státní sféře a službách s ministryní práce, mrzí nás ale, že klíčové jednání o platech na vládní úrovni začalo až nyní, kdy už bylo hodně „rozdáno“ a nechceme připustit, aby na nárůst platů šlo jen to, co zbude. Jsme připraveni na kompromisy, ale vyjednávání musí být spojeno s představou o růstu minimální mzdy. Její budoucí úroveň jej pro nás velmi důležitá a od ní by se také mělo odvíjet reálné zvyšování platů. Málokdo si třeba uvědomuje, že u nás platí přes padesát nejrůznějších tarifů, které jsou pod úrovní minimální mzdy.“

Odboráři se v úterý (3.9.2019) na ministerstvu práce a sociálních věcí kromě ministryně Jany Maláčové setkali ještě s předsedou sociální demokracie a ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček k představě ministryně financí o tříprocentním nárůstu uvedl: „Chápu to jako vstupní pozici ministerstva financí k jednání o platech. ČSSD bude prosazovat víc.Alespoň pěti- až šestiprocentní nárůst platů státních zaměstnanců by považoval za přijatelný kompromis.” „My bychom podporovali 5 procent,“ uvedla šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce ale víc. Požaduje pro učitele navýšení o 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky o 10 procent a pro ostatní o osm procent. Celou částku chce do tarifů, tedy do základní části platu. Usiluje i o zrušení nejnižší platové tabulky – přilepšili by si tak zejména pracovníci v kultuře a v sociálních službách.

Odbory: Debata o platech začala se zpožděním

Odbory spojují vyjednávání o platech s debatou o minimální mzdě, za kterou pracuje kolem 150 tisíc lidí. Chtějí zvýšení o 1650 korun. “Naše požadavky nejsou nad rámec státního rozpočtu a nikdy nebyly. Není naše chyba, že se mezitím rozdělilo 18 miliard korun. Jsme připraveni hledat kompromis. Potřebujeme ale jednací čas a všechny u jednacího stolu,”objasnil předseda ČMKOS Josef Středula. Narážel tak na nedávné posílení rozpočtů jednotlivých resortů po jednání jejich představitelů s ministryní financí právě o 18 miliard. S výraznějším zvýšením příjmů lidí, kteří vydělávají nejméně, souhlasí i Asociace samostatných odborů (ASO). Spolu s ČMKOS poukazuje na to, že řada platových stupňů v nejnižší tabulce je dokonce pod hranicí minimální mzdy. “Navýšení o pět procent u nejnižších kategorií zaměstnanců je pro nás neakceptovatelné,” uvedl předseda ASO Bohumír Dufek. Ostatním zaměstnancům pak ASO navrhuje přidat do tarifů 1 500 korun, a to všem stejně.

Zvýšení platů se týká více než půl milionu lidí

Ve veřejné správě a službách pracovalo loni 640 700 lidí – učitelů, hasičů, zdravotníků, úředníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35 437 korun. Proti roku 2017 se v minulém roce zvedl o 10,8 procenta. Naposledy se platy zvyšovaly letos v lednu. Tarify – tedy základ příjmu – se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Zbytek peněz měl putovat do odměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12644 16738 Previous post Dotace schválena! Rekonstrukce Gayerových kasáren může začít
Kupka Mesa 2 Next post Kulturní událost roku: Kupka se vrací do Opočna