Děčín – Jméno Josef Gabriel je zatím známé hlavně příznivcům, kteří sledují mládežnické týmy nebo druholigovou rezervu. Tento brzy osmnáctiletý talent, který pochází z Ústí nad Labem, začal svou cestu v děčínském dresu v sezóně 2022/23. Tehdy hrál extraligu kadetů U17 a stihl také několik utkání za juniory U19, kterým následně pomohl vybojovat kvalifikaci do extraligy U19. V této nejvyšší mládežnické soutěži exceloval i v uplynulém roce a jako nejlepší střelec s průměrem 14,6 bodu na zápas dovedl tým Válečníků po těžkém začátku do předkola play-off. Tam se jim podařilo potrápit i pozdější finalisty MČR, Tygry Praha.

Pepa se také výrazně prosadil ve druhé lize mužů. V průběhu 22 zápasů dosáhl průměru téměř 11 bodů na zápas, což bylo třetí nejlepší skóre v týmu, kde mu cenné zkušenosti předávali i hráči jako Robert Landa. Důležité však bylo, že se již během sezóny stal součástí tréninkového procesu A-týmu, do kterého jej trenér Grepl pravidelně zapojoval.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

S příchodem léta dostal Pepa pozvánku do širšího výběru reprezentace U18, kde absolvoval na konci května první kemp v Poděbradech. Vedení klubu si jeho talentu velmi cení a s Josefem se dohodlo na tříleté spolupráci. Bude tedy součástí kádru A-týmu, i když ho čeká ještě poslední rok v extralize U19. Zde bude společně s druhou ligou mužů jeho hlavní herní vytížení, kde bude zastávat roli lídra.

Lukáš Houser z pozice generálního manažera na adresu Pepy Gabriela uvedl: “Je to mladý kluk s potenciálem vyrůst v ligového hráče. V jak dobrého, to už záleží hlavně na něm. A i když Pepa není úplně typický příklad našeho odchovance, jedná se o další propojení s mládežnickým programem. Jsme rádi, že jsme se dohodli na dlouhodobé spolupráci.”

Josef Gabriel se tedy rychle stává jedním z nejvýraznějších mladých talentů českého basketbalu, a jeho další kroky budou určitě s napětím sledovat nejen fanoušci Děčína.