4. 12. 2023
Image Proxy

Již po sedmnácté se ponese podzim v Klicperově divadle v duchu Čekání na Václava

Divadelní sezónu Klicperova divadla tradičně otevírá festival Čekání na Václava. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy se v termínu lemovaném dvěma státními svátky 28. 9. a 28. 10. uskuteční již 17. ročník. Diváci se mohou těšit na hvězdná herecká jména, jako jsou Miroslav Donutil, Zuzana Kronerová, Jiřina Bohdalová, či Milan Kňažko, na své si ale přijdou i milovníci hudby.

O zahájení se v pondělí 28. 9. postará brněnské Divadlo Husa na provázku, které zazářilo i na červnové mini verzi festivalu Divadlo evropských regionů. Tentokrát včele s Dušanem Hřebíčkem a Ivanou Hloužkovou přiveze na hlavní scénu inscenaci DON QUIJOTE. Tento dozajista jeden z největších románů světové literatury převedli tvůrci do neskutečné diskuzní show o skutečnosti.

O týden později v pondělí 5. 10. zavítá do Studia Beseda pražské Švandovo divadlo. Hra HADRY, KOSTI, KŮŽE nahlíží na soužití “černého anděla poezie” Vladimíra Holana a “národního klauna” Jana Wericha ve vile na Kampě. Zažijete bujaré večírky i nejniternější modlitby. V roli Jiřího Voskovce se představí hradeckému publiku známý Matěj Anděl.

Dílo klasické ruské literatury ZLOČIN A TREST v dramatizaci předního světového divadelního a filmového režiséra Andrzeje Wajdy uvede ve čtvrtek 8. října ve Studiu Beseda pražské Divadlo D21. A jak je pro toto divadlo a režiséra Jakuba Šmída specifické, jedná se o velmi svébytné uchopení předlohy, ve kterém tvůrci nechávají divákům dostatek místa pro svobodnou imaginaci.

Oblíbeným hostem hradeckých festivalů je ostravské Divadlo Petra Bezruče. V pátek 9. 10. uvede na hlavní scéně autorskou parafrázi slavného dramatu Henrika Ibsena HEDA GABLEROVÁ: TEORIE DOSPĚLOSTI s podtitulem Telenovela říznutá absurdním humorem. Magdaléna Tkačíková získala za svůj mimořádný jevištní výkon v roli Hedy širší nominaci na Cenu Thálie 2018.

Herečku Zuzanu Onufrákovou obsadil režisér Michal Hába do hlavní role milostpaní v aristokratické komedii ZÁMEK NA LOIŘE. Divadlo, ve kterém létají pokrmy vzduchem, zažijete v úterý 13. 10. ve Studiu Beseda.

Rakouský román DOBRÝ PROTI SEVERÁKU se v roce 2006 stal bestsellerem, neméně úspěšná pak byla i jeho divadelní verze. Adaptaci milostného románu v e-mailech uvede v pátek 16. 10. ve Studiu Beseda Jihočeské divadlo, České Budějovice. Helena Dvořáková byla za svou roli Emmi oceněna za nejlepší ženský herecký výkon roku 2019 v prestižní anketě i-divadlo.cz

Inscenace ANTIEVA v nastudování Divadelní společnosti Masopust je inspirovaná osudem a tvorbou nedoceněné filosofky a feministky Anny Pammrové. Dramatizaci, která se opírá o její svérázný, archaický jazyk, diváci uvidí ve Studiu Beseda v neděli 18. 10. v hlavních rolích s Petrou Špalkovou, Terezou Dočekalovou a Terezou Marečkovou. 

Spojení dvou hereckých legend Jiřiny Bohdalové a Milana Kňažka přináší inscenace GIN GAME v podání pražského Divadla Na Jezerce. Na tuto tragikomedii o vášni hráče a štěstí začátečníka se diváci mohou těšit na hlavní scéně v pondělí 19. 10. 

Na své si přijdou i milovníci poezie. Působivou a křehkou jevištní koláž z dopisů a textů katolického básníka Jana Zahradníčka s názvem ZAHRADNÍČEK / VŠE MÉ JE TVÉ přiveze v pondělí 19. 10. do Studia Beseda Divadelní spolek Jedl. V režii Jana Nebeského se přestavení Lucie Trmíková spolu se Sašou Rašilovem.

Jevištní zpracování známého rakouského filmu FUNNY GAMES připravilo v režii mladého režiséra Tomáše Loužného Činoherní studio Ústí nad Labem. Představení, ze kterého budete odcházet s mrazením v zádech, se odehraje v úterý 20. 10. ve Studiu Beseda.

Nejslavnější drama Arthura Millera, oceněné Pulitzerovou cenou, navíc s hvězdným hereckým obsazením, přivezou Městská divadla pražská. SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO s Miroslavem Donutilem a Zuzanou Kronerovou v hlavních rolích uvádíme na hlavní scéně ve středu 21. 10.

Tradičním podzimním hostem v Klicperově divadle je Divadlo Járy Cimrmana. V sobotu 24. 10. se mohou diváci těšit na ČESKÉ NEBE, aneb zasedání české nebeské komise v době první světové války. V hlavních rolích se představí Zdeněk Svěrák a Miroslav Táborský.

Jevištní adaptace milostného románu UTRPENÍ MLADÉHO WERTHERA, jenž formou dopisů zasahuje čtenáře už od svého vydání v roce 1774 naléhavostí mládí, láskou, osaměním, posedlostí či hledáním svobody, připravilo Horácké divadlo Jihlava. V rámci Čekání na Václava ji odehraje ve Studiu Beseda v úterý 27. 10.

I závěrečné festivalové představení ve středu 28. 10. bude s hvězdným obsazením. Herec a zpěvák Jan Cina se představí v titulní a jediné roli inscenace MALÝ PRINC pražského Studia Dva. Hudební projekt vychází z jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury. Kouzelné představení je pastvou pro oči, uši i duši.

Jako každý rok je pro diváky připraven i hudební program. Ve středu 14. 10. vystoupí ve Studiu Beseda mladá zpěvačka a osobitá písničkářka, vycházející hvězda české hudební scény Anežka Malá alias NESSIE se svojí kapelou, jejímiž členy jsou mj. herci Klicperova divadla Jakub Tvrdík a William Valerián. Druhým hudebním dárkem bude MR. STANYOL, který vystoupí ve Studiu Beseda ve čtvrtek 22. 10.

A jako každý rok, i letos bude přehlídka českých divadel a muzikantů prošpikována domácí produkcí Klicperova divadla, které se představí hned s několika stávajícími inscenacemi, ale chybět nebudou ani dvě říjnové premiéry. Hra LIDÉ, MÍSTA, VĚCI současného britského autora má za sebou uvedení v londýnském Národním divadle, po kterém byla pro velký úspěch přenesena na West End. Ve Studiu Beseda bude prvním režisérským počinem uměleckého šéfa Pavla Kheka v Klicperově divadle.

Druhou premiérou bude na hlavní scéně slavná hra německého romantického dramatika a básníka  Friedricha Schillera ÚKLADY A LÁSKA, kterou do nové podoby převede režisér Ivan Krejčí.

Volný prodej vstupenek na festival Čekání na Václava bude zahájen v pondělí 24. 8. v 10:00 v předprodeji Klicperova divadla na Gočárově třídě, zároveň i on-line na webových stránkách www.klicperovodivadlo.cz. Předplatitelé divadla budou mít přednostní možnost výměny festivalových kuponů a dokoupení jedné vstupenky na jakékoliv festivalové představení přednostně, a to již od pátku 21. 8. od 10:00 a mimořádně také v sobotu 22. 8. od 9:00 do 12:00. Pro výměnu předplatitelé využijí kupon z minulé sezóny původně určený pro festival Divadlo evropských regionů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mountfield Hc 4k Czech Hockey Club Emblem Logo Besthqwallpapers.com 1366x768 1 Previous post Mountfield HK je v Generali Česká Cup stále neporažen, dnes ho čeká duel s Olomoucí
Opera Snímek 2020 08 18 202908 Www.youtube.com Next post Před startem Fortuna:Národní ligy pořádal FC Hradec Králové tiskovou konferenci