Praha – První červencové dny znamenají v basketbalu start maratonu mládežnických evropských šampionátů. Šest z nich bude mít jako už tradičně českou účast a prvním tímto turnajem je ME Divize A dívek do osmnácti let, který odstartuje tuto sobotu v turecké Konyi. 

„Příprava byla krátká, v podstatě měsíc a týden. Moc jsme toho nestihli, ale snažili jsme se. Výsledkově přípravné zápasy nebyly příliš úspěšné, ale přípravné zápasy slouží k tomu, abychom se sehráli a vyzkoušeli si věci, které jsme dělali na tréninku. Tím to splnilo účel a doufám, že herní projev na Evropě bude lepší, než byl. Trochu nás limitovalo, že některé hráčky byly s týmem U19 a připojily se až na poslední tréninkový sraz a museli jsme tak některé věci dolaďovat až na poslední chvíli,“ říká před startem turnaje trenér Peter Bálint.

Více než milionové město ležící ve středoturecké nížině je pravidelným hostitelem mládežnických šampionátů a letos tam vyráží dvanáctka hráček v čele s trenérem Bálintem zabojovat o úspěch.

356258300_666089095558043_1321156759056758975_n

„Kvalita soupeřů je každý rok jiná, jak se mění ročníky. Nedá se říct, že by byl někdo úplně silný a někdo vyloženě slabý. Viděli jsme některé soupeřky, jak hrály. Máme informace o Slovinkách, protože s námi byly na Challengeru U16 před dvěma lety. Uvidíme, jaký od té doby udělaly pokrok. Máme informace o Němkách, se kterými jsme hráli v přípravě. Tam bude velká síla pod košem hlavně proti nám jsou silnější a dravější. Tehdy to byla ale příprava, tak uvidíme. O Finsku zatím žádné informace nemáme, uvidíme je na turnaji, tak se na ně připravíme,“ popisuje Bálint skauting na jednotlivé soupeře.

Češky odstartují šampionát v sobotu od 18 hodin českého času utkáním proti Německu. Druhý den od půl čtvrté vyzvou Češky soupeřky z Finska a putování základní skupinou zakončí v pondělí také od 15:30 proti Slovinkám. Jak už je na turnajích divize A tradicí, do osmifinále postupují ze základní skupiny všechny týmy. Češky se pak křížem systémem 1-4 a 2-3 utkají se soupeřkami ze skupiny C, kde je Lotyšsko, Srbsko, Izrael a Španělsko. Všechna utkání budou k dispozici živě na YouTube FIBA.

„Uvidíme, jaká bude kvalita v porovnání s ostatními týmy. Půjdeme krok po kroku, zápas po zápasu a uvidíme, jestli se dostaneme nahoru, nebo dolů. Prioritní cíl je vždy divizi zachránit, ale doufám, že nebudeme na odstřel a nebudeme se muset bít do posledního zápasu, jestli sestoupíme. Snad podáme dostatečně kvalitní výkony, abychom dobře reprezentovali a ukázali, že český basketbal má svoji kvalitu,“ věří v úspěch zkušený trenér.

Nominace týmu na ME: Barbora Leopoldová, Vendula Krausová, Karolína Petlanová, Mariana Přibylová, Nella Klapková, Adela Mezihoraková, Nikola Veceřová, Anna Brožová, Emílie Brzoňová, Aneta Kytlicová, Marie Staňková, Natálie Vlachová