13. 6. 2024
Kv 09 01 Str Sloupek Radni Fialova Pres Cely Sloupek

Jana Fialová: “Je potřeba naslouchat i starostům měst a malých obcí”

Cesta z krize sociální demokracie vede přes kraje a obce, myslí si nová místopředsedkyně strany a krajská radní z Vysočiny Jana Fialová. Jednání o vládě s šéfem hnutím ANO nepovažuje za definitivně uzavřené. „Ještě není všem dnům konec. Rozhodující bude schůzka s prezidentem,“ říká Jana Fialová v rozhovoru pro Echo24.

Co se budete ve vedení strany snažit dělat, aby se podařilo ČSSD dostat z těch současných 7 procent na 20 či 30 procent?

Je to obrovský úkol a já nevím, jestli je vůbec splnitelný v nějakém rozumném časovém horizontu. Já to vidím tak, že je potřeba se vrátit do regionů, je potřeba naslouchat členské základně, protože bez nich bychom vůbec neexistovali. A vzhledem k tomu, jak jsem zmínila v tom svém projevu, jsem člověk, který si to prošel od těch spodních pater. Proto vím, že je potřeba naslouchat i starostům malých obcí, starostům měst. Čekají nás komunální volby. Je potřeba jezdit ven, nebýt jen v Praze a poslouchat a hledat možná řešení, abychom se dostali na lepší číslo, než je těch 7 procent. A nepodporovat a neuvádět do života nepřipravené reformy.

To tedy byly podle vás ty zásadní chyby předchozího vedení? Například inkluze…

Já myslím, že reforma společného vzdělávání nebyla úplně dotažená do konce a pustila se do života. Mělo se to odpilotovat, měl se tomu dát čas a poslouchat kraje, které k tomu měly spoustu připomínek. To se nestalo a bohužel si myslím, že to přispělo tomu, že jsme skončili na těch 7 procentech.

Jak vy jste se stavěla ke vstupu, či nevstupu ČSSD do vlády? Byla jste pro?

Obě varianty – s Andrejem Babišem i bez něj – nejsou úplně ideální. Ale v tu chvíli, když se hovořilo o tom, že budeme vyjednávat a že budeme chtít ty dva silové resorty, vnitro a finance, tak jsem byla pro. Když ve čtvrtek ta jednání nedopadla, tak jsem ráda, že předseda s místopředsedou ukončili vyjednávání. Ale myslím si, že není ještě všem dnům konec.

Za jakých podmínek by ČSSD vyjednávání obnovila?

Musel by nabídnout jeden z těch dvou (resortů – pozn. red.). Myslím, že bude taky rozhodující schůzka s panem prezidentem.

Nemáte obavy, že nejít do vlády je horší varianta než v ní sedět? Protože Andrej Babiš je šikovný rétor a mohl by to obrátit proti vám ve stylu „ já jsem jim vyhověl, ale nebyla s nimi řeč, kvůli nim není vláda”.

Samozřejmě, že to použije. On je výborný marketér. Já v tuto chvíli to nedokážu posoudit. Ale ano, hlavou mi běží ta skýva suchá, neposolená, jak zmínil pan prezident (výrok prezidenta směrem k opozici – pozn. red.).

zdroj: https://www.cssd.cz/media/cssd-v-mediich/j-fialova-je-potreba-naslouchat-i-starostum-mest-a-malych-obci/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30656866 10211340597606973 3941511068295102464 N Previous post Fake news: pravda, lži a polopravdy ve veřejném prostoru se Světlanou Witowskou, Markem Wollnerem a prof. Jaroslavem Peregrinem
1523471874 26484116744 3190e1b412 B Next post Marod Jaloviec: Nikdo nevěděl, co s tím mám. Návrat už pomalu chystá