22. 4. 2024
Yh5f

Jan Chvojka: “Vláda v demisi se nemá chovat jako protektor na dobytém území”

Ve vládě Bohuslava Sobotky byl Jan Chvojka ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti. V současné době jako předseda poslaneckého klubu ČSSD sleduje vyjednávání jeho strany o možném vládním angažmá.

V rozhovoru pro FORUM 24 prozradil, zda se bude ucházet o ministerské křeslo, jak vnímá snahu Andreje Babiše o odvolání šéfa GIBS nebo co podle něj musí udělat ČSSD pod novým vedením, aby napravila pošramocenou pověst.

Pane poslanče, intenzivně probíhají jednání o vládě ANO a ČSSD, jaký z nich máte pocit?

Jednání začala teprve nedávno, naplno jednáme něco přes týden. Hnutí ANO si nejprve muselo ujasnit, s kým vůbec chce o vládě jednat. Ještě před dvěma týdny házel Andrej Babiš lano do vlády občanským demokratům. Teď už ale běží intenzivní rozhovory expertů ČSSD a ANO. V první fázi je nutné určit programové shody a rozpory. Pak bude možné se posunout dál.

ČSSD hovoří o získání pěti ministerstev. O jaká by vaší straně šlo primárně?

Personálie a obsazení jednotlivých ministerstev se zatím prakticky neřešily. ČSSD ale musí logicky usilovat o ministerstva těsně spojená se svým programem, tedy resort sociálních věcí a zdravotnictví. Kromě toho ale chceme minimálně jeden silový resort.

Jaké priority bude ČSSD chtít zakotvit do programového prohlášení vlády?

Hlavní důraz klademe na tradiční sociálnědemokratická témata. Zlepšení podmínek pro rodiny s dětmi, které mají kvůli rostoucím nájmům problém s bydlením. Bezplatné a dostupné zdravotnictví. Zlepšování situace seniorů. To jsou témata, která dlouhodobě prosazujeme a zaznívají od nás i na jednáních s hnutím ANO.

Jak moc je důležité, aby sociální demokraté řídili ministerstva financí, vnitra či spravedlnosti s ohledem na kauzu Čapí hnízdo?

Jde o ministerstva, u kterých je hnutí ANO v jasném střetu zájmů. Proto by je neměl řídit ministr z hnutí ANO.

Co si myslíte o snaze Andreje Babiše odstavit Michala Murína z čela GIBS? Jedná se o vůli ovládnout policii?

I to je jeden z možných pohledů. Postup premiéra v demisi vyvolává velké otazníky a já velmi stojím o to, aby se kauza GIBS rychle vyjasnila ve všech souvislostech. Je dobře, že o tom bude příští týden jednat mimořádná schůze sněmovny. Každopádně platí, že vláda v demisi se nemá chovat jako protektor na dobytém území.

Chtěl byste být ministrem v Babišově vládě?

Byl jsem ministrem v minulé vládě, teď o žádném vládním angažmá neuvažuji. Chci pokračovat ve vedení poslaneckého klubu a v práci v ústavněprávním výboru.

Nevadí ČSSD, že i když by se stala vládním partnerem hnutí ANO, stejně bude fungovat hlasovací kolice ANO, SPD a KSČM a komunisté se také patrně stanou jakýmsi stínovým partnerem, který podpoří vznik vlády s důvěrou?

Voliči nám rozdali karty a my s nimi musíme hrát. Za nepřekročitelné ale považuji, že kabinet i jeho program musí být jasně proevropský. Sociální demokracie nebude dodávat punc demokratičnosti vládě, která by se opírala o extremisty, kteří nahlas prohlašují, že chtějí vystoupit z EU a NATO. Proto považuju za nutné, aby koaliční smlouva obsahovala pojistky, díky kterým se sociální demokracie nestane jen fíkovým listem.

Je současná sociální demokracie jednotná a dokáže zaručit všech 15 hlasů svých poslanců při hlasování nejen o důvěře vládě?

S účastí sociální demokracie ve vládě musí dát souhlas většina členů. Pokud tak strana rozhodne, nedovedu si představit, že by některý z členů poslaneckého klubu hlasoval proti.

Dokáže Jan Hamáček dostat ČSSD opět nad minimálně 15procentní volební zisk? Co bude třeba změnit, aby se voliči vrátili zpět k sociální demokracii?

Honza Hamáček a Jirka Zimola dostali velkou důvěru a jejich role v získávání našich tradičních voličů je opravdu klíčová. To ale neznamená, že ostatní můžou sedět s rukama v klíně a fandit na dálku u televize. Celá strana musí zabrat a setřást ze sebe depresi a poraženectví. A lidem musíme vysvětlit a hlavně dokázat, že nám jde především o zlepšení jejich životních podmínek. Stejnou péči musíme věnovat i členům sociální demokracie. Bez aktivní a motivované členské základny nás dobrá budoucnost nečeká.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/cssd-v-mediich/jan-chvojka-vlada-v-demisi-se-nema-chovat-jako-protektor-na-dobytem-uzemi/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Isner Atlanta 2017 Friday Previous post Konec nadějí na Sunshine Double. Isner zaskočil Del Potra
Mic Ac Spa....... Next post Sedmnáctka vyhrála v Opavě 4:2