4. 12. 2023
5118400 Img Jan Malacova Mpsv V1

Jak zlepšit život mladým rodinám a zvýšit porodnost? Ministryně Maláčová má plán

Dostupné bydlení, dostatečná kapacita předškolních zařízení nebo částečné pracovní úvazky, to jsou jen některá z 33 opatření na podporu rodin, se kterými počítá Aktualizovaná Koncepce rodinné politiky z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Vize šéfky resortu Jany Maláčové (ČSSD) na směřování rodinné politiky má v nejbližších letech řešit zásadní problémy, se kterými se rodiny potýkají, a vytvořit mladým párům podmínky pro to, aby mohly mít děti.

„Rodiny s dětmi to mají dnes opravdu těžké. Místo toho, aby si své rodičovství užívaly, řeší často spíš existenční problémy. Jako matku, ale i bývalou ředitelku odboru rodinné politiky, mě tohle opravdu trápí. To je důvod, proč jsem přišla s novou koncepcí rodinné politiky,“ uvedla ministryně Maláčová.

Jde o komplexní materiál, který řeší nejvážnější problémy rodin. Jeho součástí je 33 opatření, na jejichž plnění by mělo spolupracovat hned několik resortů. „Takhle velkou a zásadní věc neutáhne jen jedno ministerstvo. Musí se na tom podílet i ostatní ministři, jinak by také mohla přijít veškerá snaha vniveč,“ varuje ministryně.

Důležitým bodem Koncepce je dostupné bydlení, které má na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj. Nejenže mladým párům uvažujícím o založení rodiny vytvoří potřebné zázemí, ale také sníží počet rodin ohrožených chudobou.

Dalším příkladem nutnosti meziresortní spolupráce je otázka porodní a poporodní péče. Ministerstvo zdravotnictví by v této oblasti mělo zajistit kvalitní služby a zároveň podporovat centra porodní asistence.

Neméně důležitá je ale i dostatečná kapacita v předškolních zařízeních, jako jsou mateřské školy nebo jesle. MPSV již pracuje na novele zákona o jeslích, která má zajistit jejich kvalitu a financování ze strany státu. Stát musí také podporovat částečné úvazky. Matkám, které chtějí, umožní vrátit se dříve do práce. Ruku v ruce s tím jde i řešení rozdílů mezi mzdami mužů a žen.

Dva z bodů Koncepce už vyslalo MPSV do legislativního procesu. Jde o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Návrh MPSV na vyšší rodičovskou pro všechny aktivně pobírající rodiny prošel před prázdninami ve Sněmovně prvním čtením. Druhým zásadním opatřením je zálohované výživné. Prvním krokem v této věci však musí být zásadní zlepšení vymáhání výživného, za které odpovídá Ministerstvo spravedlnosti. Návrh na zavedení zálohovaného výživného MPSV již odeslalo na vládu.

Úplný přehled opatření Koncepce rodinné politiky naleznete zde: https://www.mpsv.cz/files/clanky/36102/Prehled_jednotlivych_opatreni.pdf

zdroj: https://www.mpsv.cz/files/clanky/36102/TZ_-Jak_zlepsit_zivot_mladym_rodinam_a_zvysit_porodnost_Ministryne_Malacova_ma_plan.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tomáš Klus A Zdravotní Klaun Na Kašpárkohraní Previous post Jedenáctý ročník největšího rodinného festivalu Kašpárkohraní přivítal 8. září zdarma davy návštěvníků na předpolí Obory Hvězda
P1140221 Next post Na mezinárodní vědecké konferenci Hradecké dny sociální práce se bude řešit sociální začleňování