25. 5. 2024
Spdk 2024 05 09 Helena Hubackova Hyenky Uz Chodi Ven 4

Hyenky hřivnaté: Nová atrakce v Safari Parku

Dvůr Králové nad Labem – Tři mláďata hyenky hřivnaté, která se narodila na Květnou neděli, již vycházejí do venkovní expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Tato mláďata jsou prvními z tohoto extrémně vzácného a náročného druhu, které se narodilo v lidské péči v českých a slovenských zoo, a po desítkách let jsou také prvními v Evropě.

Podle zooložky Gabriely Linhart jsou mláďata s matkou nejvíce aktivní velmi brzy po ránu. Krátce po začátku otevírací doby se většinou vracejí do boxů, kde tvrdě usnou. Další šance je pozorovat nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Ranní vycházky hyenek jsou atraktivní zejména pro ubytované hosty Safari Park Resortu a držitele permanentek, kteří do areálu mohou vstupovat i mimo otevírací dobu vstupních bran. Štěstí mohou zkoušet i všichni ostatní, kdo do safari parku dorazí hned v 9 ráno.

Odpolední aktivita hyenčích mláďat je zatím kolísavá. „Jde o soumračná a noční zvířata, a tak se dá předpokládat, že lepší šance pozorovat je bude spíše později. Vše je ale zatím na počátku, takže jde jen o náš odhad,“ dodává Gabriela Linhart.

Malé hyenky hřivnaté, které připomínají populárního Yodu ze ságy Star Wars a řadí se k nejroztomilejším mláďatům živočišné říše, se také začínají zajímat o stravu dospělých. „Pozorovali jsme, jak zkoumají různé druhy hmyzu. Do něj šťouchají čumákem, očichávají jej a zkusmo ho berou do tlamy,“ popisuje Gabriela Linhart.

Hyenky hřivnaté se narodily na Květnou neděli. Jde o jeden z nejvýznamnějších chovatelských úspěchů v historii safari parku, který je ojedinělý i v celosvětovém kontextu. Je to poprvé v historii českých a zoologických zahrad, kdy se tento mimořádně náročný druh rozmnožil.

V rámci světových zahrad (s výjimkou chovných center v JAR) se hyenky rozmnožily po zhruba třech desetiletích. Právě z chovného a záchranného centra v JAR safari park hyenky po dlouhých jednáních získal. Projekt, který běží ve spolupráci se Zoo Zlín-Lešná, má za cíl obnovit záchovnou populaci hyenek v evropských zahradách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Img 2297 A Previous post Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy
Kd246593 Next post Ústí nad Labem získává historickou první finálovou účast v Kooperativa NBL