23. 5. 2024
Glasses 1052010 1920

Hradecká Filharmonie čte Havla

V rámci mezinárodního projektu Total Peace připravila hradecká Filharmonie komorní čtení z textů Václava Havla. Akce, která se bude konat 22. září od 18 hodin v kavárně Filharmonie HK, bude zájemcům přístupná zdarma. Čtení se ujme dlouholetý člen souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

Projekt Total Peace, do kterého se mimo Česka – v zastoupení hradecké Filharmonie – zapojily ještě Itálie, Portugalsko, Španělsko, Polsko a Nizozemí, si klade za cíl představit významné osobnosti, které se podílely na budování demokracie a boji za svobodnou zemi.

„Za Českou republiku byla volba jasná. Jako osobnost, kterou bude náš projekt prezentovat, byl jednoznačně vybrán první československý prezident po listopadu 1989, spisovatel a dramatik Václav Havel. V rámci projektu proběhne nejen čtení z jeho díla, ale také výstava fotografií i jeho básní ze sbírky Antikódy,“ zve na akci ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner.

Návštěvníci středečního čtení uslyší tři texty, které pro tuto příležitost vybrala Knihovna Václava Havla. Jejich interpretace se ujme člen hereckého souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Po čtení v kavárně bude následovat koncert s názvem Labutí písně, který je prvním koncertem tzv. Žluté abonentní řady. Orchestrální skladby P. I. Čajkovského, E. Elgara a A. Pärta doprovodí violoncellista Jiří Bárta.

Filharmonie Hradec Králové v rámci projektu Total Peace připravuje také dvě výstavy. Venkovní Výstava fotografií Střípky revoluce na Eliščině nábřeží připomene události listopadu 1989 a potrvá od 15.10. do 17.11. Výstavu zapůjčila organizace Post Bellum.

Přímo v prostorách Filharmonie HK pak bude k vidění výstava grafické poezie Antikódy. Ta bude přístupná návštěvníkům akcí a koncertů 15.10 do 20.10. Výstava Antikódy byla pro tento účel zapůjčena Knihovnou Václava Havla a je sestavená z nejpůsobivějších Havlových vizuálních básní.

Sám Václav Havel sbírku Antikódy dříve charakterizoval takto: „Má sbírka se jmenuje provokativně ´Antikódy´ ne proto, že nevěřím ve smysl kódovacích aparatur v nejširším slova smyslu, ale naopak právě proto, že si bez jejich rozvoje nedovedu představit život kulturního člověka a že jsou přitom ve své nejvlastnější podstatě – totiž právě ve své úloze komunikativního prostředku – znehodnocovány a negovány fetišizujícím kultem, který jejich sémantickou funkci zaměňuje stále viditelněji mystifikující funkcí pseudosémantickou.“

Akce probíhá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ae2p5875 Previous post Votroci porazili v derby Pardubice 2:0
 Dsc9968 Next post Filharmonie Hradec Králové uvedla Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila