20. 4. 2024
298f362a 7ba2 47d3 B97d 4e1b6e96154d

Hradec plánuje od příštího roku změnit výši poplatku za odpady

Hradec Králové – Inflace i zvyšování kvality služeb v rámci nakládání s odpady stojí za možným zvýšením ceny poplatků za odpady v Hradci Králové. Od nového roku by občané města měli v základní sazbě platit 800 korun, i nadále zůstanou slevy pro děti i seniory, kteří budou platit polovinu, tedy 400 korun za rok. Ceny se naposledy měnily před čtyřmi lety. Navýšení poplatku podpořili radní města, finální slovo budou mít na svém zasedání v příštím týdnu zastupitelé.

„Až na několik výjimek patří nyní Hradec Králové mezi města s poměrně nízkým poplatkem za odpady. Občané zatím platí 600 korun za rok, pro děti do 14 let a seniory nad 70 let je sazba poloviční. Bohužel, město musí doplácet stále více peněž na svoz a likvidaci odpadů. Velkou roli v těchto financích hraje také inflace. Po čtyřech letech proto navrhujeme poplatek za odpady zvýšit na průměrnou částku napříč celou republikou, a to 800 korun za rok. Slevy pro děti a seniory by pak měly zůstat ve stejném rozsahu, tedy polovina ze základní sazby,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast ekonomiky Miroslav Hloušek. Město na odpady doplácí přibližně 35 milionů korun, částka je nyní o zhruba 10 milionů vyšší než před čtyřmi lety, kdy se naposledy poplatek za komunální odpad zvyšoval. „Rozhodně to neznamená, že nyní na odpady město nebude nic doplácet nebo bude doplácet nutné minimum. Pořád počítáme s tím, že se bude jednat o přibližně 20 milionů ročně,“ doplňuje náměstek Hloušek. Zvýšení poplatku za odpady na svém včerejším jednání odsouhlasili radní města, rozhodovat o něm budou ale zastupitelé na svém zasedání v příštím týdnu. Pokud jej schválí, platit začne od roku 2024.

Náklady na systém odpadového hospodářství se v posledních letech výrazně zvyšují. Jednat se může například o rostoucí ceny na koncových likvidačních zařízeních v rámci nakládání s odpady, mzdy zaměstnanců nebo ceny pohonných hmot. Výrazným prvkem, který cenu ovlivní, je i legislativa. Ta totiž ukládá obcím povinnost podnikat takové kroky, které povedou k plnění cílů stanovených zákonem o odpadech. Vybrané finance by také v konečném důsledku měly přispět k modernizaci systému sběrných dvorů. Již nyní například Hradecké služby prodloužily jejich otevírací dobu, od listopadu bude provoz o 21 hodin týdně delší než doposud. Jejich využívání je pro všechny občany města Hradce Králové zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oční školka (2) Previous post Ve FN Ostrava přibývá dětských pacientů s očními vadami
Divadlo Exil Nůžky (1) Next post Láska, smrt a smysl života – stěžejní témata nacházející premiéry Divadla Exil