23. 5. 2024
Dsc 1452

Hrad Potštejn se vrátí do časů Karla IV.

Královéhradecký kraj ve spolupráci se společností More.is.More vyvinul mobilní aplikaci, s jejíž pomocí mohou lidé při návštěvě hradu Potštejn nahlédnout do historie. Naskenovaná data zároveň poslouží pro uchování památky do budoucna.

„Jsme vůbec prvním krajem v České republice, který projekt památkových prohlídek s využitím rozšířené reality využívá. Vzhledem k tomu, že se stav památky časem proměňuje, je pro nás důležitým bonusem, že naskenovaná data pro vývoj aplikace slouží pro dokumentaci detailního stavu památky. Jednotlivá zastavení mohou návštěvníci koncipovat jako cestu časem s tehdejšími majiteli hradu, kteří nastíní svou dobu, tedy například, co bylo tehdy důležité, jakým obdobím hrad procházel a podobně,“ zhodnotil hejtman Jiří Štěpán.

Návštěvníci se seznámí skrze aplikaci s historií hradu, dozví se o budovatelských snech
Karla IV., poznají bývalé majitele hradu – konkrétně rod Pernštejnů,  Chamaré či Františka Jindřicha z Dobřenic.

 „Prozatím se nám takto podařilo naskenovat historii Hospitálu Kuks, Braunova Betlému, Archeoparku ve Všestarech, momentálně pracujeme ještě na interiéru Kostela svatého Vojtěcha v Broumově,“ uvedl radní pro oblast cestovního ruchu a regionálního rozvoje Pavel Hečko.

Autorem aplikace je společnost More.is.More, která se specializuje na výrobu fotorealistického obsahu pro virtuální a rozšířenou realitu. Zúročuje dlouholeté zkušenosti zakladatelů z filmové a reklamní postprodukce na světové úrovni.

„Historická rekonstrukce pochází ze 14. až 15. století a pracovali na ni dva lidé více jak tři měsíce. Jedinými podklady pro zpracování byly výňatky z odborné literatury, pár starých pohlednic a knižních ilustrací, na kterém byl hrad vyobrazen,“ popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel společnosti More.is.More.

Aplikace Visit.More je určena pro všechny majitele chytrých telefonů a dalších zařízení podporujících operační systémy Android a iOS. Uživatelé si aplikaci mohou stáhnout na AppStoru nebo Google Play a pak už jen prochází památku a přes fotoaparát mobilního telefonu či tabletu vidí digitální rekonstrukci celého hradu. Aplikace Visit.More je dostupná v několika světových jazycích a částečně tak nahrazuje tištěné brožury.

Potštejn býval nejmohutnějším a nejpevnějším hradem v celém Podorlicku. Hrad byl založený a vystavený koncem 13. století, naposledy obýván v roce 1635 a od té doby chátral. Zkázu hradního areálu dovršil na konci 18. století hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré, který uvěřil pověsti a v podzemí marně hledal poklad Mikuláše z Potštejna.

Po roce 1989 se hrad Potštejn stal majetkem stejnojmenné obce, která jej v roce 1994 zpřístupnila veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MŠ Alšova 1 Previous post V Mateřské škole Alšova v Náchodě mají nové šatny a sociální zázemí
Babi 90 Next post V příměstské části Náchoda – Babí vyrostlo zbrusu nové sportovně-kulturní centrum