13. 6. 2024
Ta2o

Gruzínský region Gurie může navázat spolupráci s Pardubickým krajem

Pardubický kraj má uzavřená zahraniční partnerství s regiony ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, Německa a Francie. Brzy se k nim zřejmě přidá také gruzínský region Gurie. V rámci návštěvy Gruzie se na tom s gubernátorem regionu Zurabem Nasaraiou dohodl hejtman Martin Netolický. Toho v tomto turisty hojně vyhledávaném regionu doprovázel radní René Živný. Zástupci kraje přislíbili možnost spolupráce v oblasti školství, cestovního ruchu, kultury či sportu.

„Region Gurie má eminentní zájem o získání našich zkušeností de facto ve všech oblastech od školství přes cestovní ruch až po ochranu kulturního dědictví, které je v celé Gruzii velmi bohaté. Celý region má ohromný rozvojový potenciál, avšak řada investic je řešena bez větší koordinace a nastavení priorit. Chceme proto pomoci s našimi zkušenostmi a problémy, kterými jsme se v jednotlivých oblastech potýkali,“ řekl hejtman Martin Netolický. Ten také svému protějšku vyjádřil plnou podporu v rámci složité politické situace. „Česká republika jednoznačně podporuje územní celistvost Gruzie a odmítá jakékoliv snahy Ruské federace o narušování jednoty země. Ostatně tento názor prezentoval nedávno na své návštěvě Gruzie také ministr zahraniční Tomáš Petříček, který proto pozitivně vnímá naši snahu pomáhat v gruzínských regionech,“ sdělil hejtman Netolický.

Ten společně s radním René Živným navštívili také střední školu v Ozurgeti, které je hlavním městem regionu. „Jedná se o multioborovou školu s 500 studenty. Důležité je, že škola má přes 100 smluv se zaměstnavateli v celém regionu a de facto tak aplikuje duální systém vzdělávání. Pro nás může být zajímavé sledovat, jak tento systém funguje jinde, než v Německu. Uplatnitelnost absolventů této školy na trhu práce je velmi vysoká. Budeme proto naopak chtít využít i jejich zkušeností,“ uvedl hejtman.

Radní René Živný se zajímal především o koncepční řešení oblasti cestovního ruchu. „Stejně jako v regonu Mtscheta-Mtianeti jsme připraveni pomoci s tvorbou koncepce, která by měla pomoci v rozvoji jednotlivých turisticky významných oblastí. Nejedná se jen o Černé moře, ale také horské oblasti, které čeští turisté hojně vyhledávají. Jednoznačně slabou stránkou je infrastruktura, a to nejen silniční, ale i v rámci služeb pro turisty. Díky zkušenostem zahraničního partnera může region více tlačit na centrální vládu při prosazení jednotlivých projektů,“ sdělil radní René Živný.

zdroj: https://www.pardubickykraj.cz/tiskove-zpravy/102554/gruzinsky-region-gurie-muze-navazat-spolupraci-s-krajem-zajima-se-o-skolstvi-kulturu-a-cestovni-ruch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Babyka Final1 Previous post Kapela Zrní zahraje Pod babykou!
Brain 3168269 1280 Next post Fakultní nemocnice Hradec Králové poprvé získala ocenění ESO Angels Awards za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou