25. 5. 2024
Collage (1)

Galerie ukončí léto křtem knihy a neotřelou rooftop party

Galerie moderního umění v Hradci Králové chystá velkolepé ukončení letošní prázdninové sezóny. V sobotu 28. srpna 2021 se tu uskuteční slavnostní křest knihy české fotografky a vizuální umělkyně Aleny Kotzmannové „Pokus o znovunalezení skutečnosti“.  Společně se křtem nové publikace proběhne také dernisáž tří letních výstav. Odpolední kulturní program se pak plynule přesune na terasu galerie, kde se uskuteční party s hudebním doprovodem českého hudebního producenta Voodoo808.

  • Křest knihy „Pokus o znovunalezení skutečnosti“ Aleny Kotzmannové
  • Dernisáž letních výstav: Strom uprostřed krajiny, Pozdní intimita, FRUGO

 KNIHA SESTAVENÁ Z DESETI CYKLŮ FOTOGRAFIÍ

Program sobotního odpoledne začne v 17 hodin, kdy Alena Kotzmannová slavnostně pokřtí svou novou publikaci „Pokus o znovunalezení skutečnosti“. Kniha čtenářům představuje deset Pokusů – jednotlivých cyklů fotografií, tisků a objektů. Každý pokus má své vlastní téma. Témata navazují na autorčinu předchozí praxi. Každá série vychází z jednoho nalezeného záběru, který se autorka snaží znovunalézt či znovupojmenovat pomocí dalších fotografií. „Nesnažím se znovunalézt skutečnost, kterou původní motiv reprezentuje. Pokouším se vizuálně analyzovat základní prvky motivu jako důkazy toho, že skutečnost je obrazy reprezentována vždy nově v závislosti na proměně kontextu. Nechávám na divákovi, jakým způsobem propojí vnitřní vazby mezi jednotlivými předloženými „důkazy“,“ říká umělkyně.

Na knize Aleny Kotzmannové se podílí devět renomovaných autorů. Patří mezi ně například Tomáš Pospiszyl, Martina Pachmanová, Radek Wohlmuth nebo Edith Jeřábková. Také každý autor přistupuje k vybrané kapitole zcela odlišně. Svébytným způsobem nabízí rozšířené možnosti čtení dané vizuální zprávy. V knize se tak prolínají teoretické texty s beletristickou prózou a poezií. Publikace vychází v rámci Edice autorských knih a monografií GMU a je podpořena ze Státního fondu kultury České republiky. K dostání bude na pultu Galerie moderního umění, ve vybraných galeriích a knihkupectvích. Publikace vychází také v anglické verzi, a to v nakladatelství Eastern Front v Londýně.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Myslím, že tu autorka objevila další způsob, jak navazováním jednoho na druhé překonat nesdělitelnost tušení a současně překročit limity přítomného času. To je jejím tématem dlouhodobě: způsobit, aby tady a teď fotografie bylo co nejvíce relativizováno. I tak se domnívám, že Pokusy Aleny Kotzmannové jsou více než čímkoli jiným průzkumem její vlastní mysli, zastaveným a zveřejněným snem. Ostatně kde jinde se obraz budoucnosti vytváří? (Tomáš Pospiszyl, úryvek z úvodního textu publikace)

 DERNISÁŽ LETNÍCH VÝSTAV

S koncem dvouměsíčních školních prázdnin končí také tři letní výstavy Pozdní intimita, Strom uprostřed krajiny a FRUGO. Všechny výstavy poutavou formou poukazovaly na aktuální témata, která rezonují současnou společností. Intimita, peníze, společenské hodnoty. Výstavy umístěné v budově Galerie moderního umění v Hradci Králové se pro veřejnost uzavřou 29. srpna 2021. V rámci sobotní dernisáže proběhnou od 18:30 hodin také komentované prohlídky tří zmíněných výstav. Strom uprostřed krajiny s kurátorkou Ninou Moravcovou, Pozdní intimita s kurátorem Jiřím Ptáčkem a FRUGO s autorkou Marií Lukáčovou.

PARTY S DOKONALÝM VÝHLEDEM

V 19:30 hodin se hostům představí český multitalentovaný producent Vojtěch Vojkovský alias Voodoo808, který žije a tvoří v nedalekých Třebechovicích pod Orebem. Svým DJ vystoupením se postará o nevšední hudební zážitek a pohodovou atmosféru. Přijďte se k nám rozloučit s létem, popovídat s přáteli a užít si letní párty s bonusem výhledu na hradecké Velké náměstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Image Proxy Previous post V září proběhne již čtvrtý Celosvětový úklid
02 Z Výzkumu Next post Archeologové objevili u Smiřic dvě mimořádně bohatá pravěká sídliště