22. 4. 2024
Fotojet

Galerie moderního umění otevře v příštím týdnu, láká na prodloužené výstavy

Galerie moderního umění v Hradci Králové pro veřejnost otevře 12. května 2020 v 10:00. Nadále bude otevřená dle běžné otevírací doby. Knihovna a studovna GMU zůstávají pro veřejnost až do odvolání uzavřené, stejně tak doprovodné akce jsou do odvolání zrušeny.

Návštěvníci se mohou těšit na přerušené výstavy Matyáš Chochola Dějiny lidstva a Petra Malinová Z úcty k hlíně, jejichž vernisáž proběhla 27. února 2020. Výstavy měly původně trvat do 7. června 2020, vzhledem k rozsáhlosti projektu však trvání těchto výstav prodlužujeme do 30. srpna 2020.

Do veřejného prostoru vráží klín instalace Matyáše Chocholy Střet civilizací umístěná před galerií, která se stala předmětem diskuzí mnoha Hradečáků. Dílo prorocky dokresluje současné období, polorozpadlé auto Porsche Carrera 933 naráží do menhiru, tedy výtvoru našich starověkých civilizací. Práce poukazuje na pomíjivost naší civilizace, která také doslova narazila na své limity. Automobil zde symbolizuje rozvoj naší společnosti za posledních sto let, což je v důsledku trvání lidstva nepatrným zlomkem.

Zároveň galerie poskytne od jejího znovuotevření nevšední zázemí intervenci Dalibora Bači nazvané Za kulisou. Jeho umělecký projekt sestává z rozměrné architektury zaklesnuté do vstupní haly galerie. V průběhu devíti měsíců bude autor instalace v této tmavé a zvukově izolované komoře trávit tři týdenní pobyty, oproštěn od konzumace jídla i kontaktu s okolním světem. Práce Za kulisou odkazuje k autorovu přesvědčení o tom, že nás přemíra informací z médií spíše dezinformuje a že mnohá média v dnešní době realitu účelově zkreslují a tvoří tak kulisu zastírající skutečnost.

Pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků bude vstup do galerie umožněn pouze s ochranou dýchacích cest, tedy s rouškou nebo šátkem, a u vstupu bude návštěvníkům k dispozici bezdotykový dávkovač dezinfekce. Dbát budeme i na dodržování dvoumetrových rozestupů.

Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově. Stálá expozice ze sbírek galerie sleduje vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců. Od roku 2008 má galerie ve své správě další dva soubory uměleckých děl – sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu – cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko od Kuksu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gloves 4954957 1280 Previous post Kraj pořídil ochranné pomůcky za téměř 58 milionů korun
5118400 Img Jan Malacova Mpsv V1 Next post Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc jednoduše, za pár minut a on-line