7. 12. 2023
062

Folklorní festival pohladil do duši malé i velké návštěvníky

Červený Kostelec – V sobotu jsme navštívili program 67. mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci. Poměrně přívětivé počasí přilákalo několik set diváků na Řemeslný jarmark, dílničky pro děti, na program do domku Boženy Němcové a samozřejmě na galapředstavení folklorních souborů.

V deset hodin dopoledne přivítal starosta města Rostislav Petrák nového kaplana červenokostelecké farnosti Josefa Hamana, který pod širou oblohou odsloužil krásnou bohoslužbu, také za doprovodu souborů lidových písní a tanců Formani Slatiňany, Liptov Ružomberok a Žerotín Strážnice.

kaplan červenokostelecké farnosti Josef Haman

V přestávce před dalším programem jsme navštívili zajímavý Řemeslný jarmark, kde byly k vidění a zakoupení krásné výrobky ze dřeva, svíčky, malované hrníčky, a dokonce i demižon. Návštěvníci akce s velkým zájmem nakupovali domácí sýry, sirupy, chléb, domácí zákusky, ale i gruzínské víno.  Bylo možné vidět práci kováře, uměleckého šperkaře, přípravu ryb po staročešku, tvorbu výrobků ze šustí, i vyřezávání ze dřeva.

k vidění byly opravdu krásné výrobky

Na odpolední program se rozhodně těšily děti, protože na scéně i mezi diváky rozjela pořádnou zábavu doplněnou zpěvem Majda z Kouzelné školky. Několika stovkám dětí zářily oči radostí a možností se společně zapojit do různých soutěží a tanců.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Podvečerní a večerní hodiny pak už patřily vystoupení folklorních souborů. Na podium se postupně protančily a prozpívaly soubor lidových písní a tanců Žerotín Strážnice, Slovácký soubor Kyjov, Národopisný soubor Formani Slatiňany, Soubor písní a tanců Vysočan Hlinsko, Hořeňák Lázně Bělohrad, Folklorní soubor Liptov Ružomberok (Slovensko) a soubor Jevrem Obrenović Šabac (Srbsko).

úsměv na rtech, radost z hudby a pohybu byl všudypřítomný
úsměv na rtech, radost z hudby a pohybu byl všudypřítomný

Při příležitosti návštěvy festivalu jsme malinko vyzpovídali jejího ředitele Tomáše Šimka.

Pane řediteli, jaký byl 67. mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, jste spokojeni s diváckou návštěvností?

67. festival byl – to je to nejdůležitější. Jsme jeden z mála festivalů svého druhu v Evropě, který neztratil svoji kontinuitu. Přes všechny současné problémy a omezení se vydařil nad očekávání. Návštěvnost byla sice menší než před pandemií, ale přesto jsem spokojen.

Jaký soubor byl pro diváky nejpopulárnější a proč myslíte, že tomu tak je?

V sobotu probíhala divácká soutěž, kterou vyhrál soubor ze Srbska. Zahraniční soubory to mývají u diváků jednodušší, přesto si troufám tvrdit, že soubory folklor z Čech a Slovenska je ten nejhezčí na světě.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=-YpFoFqkYdc&t=”]

Dle jakého klíče dochází k výběru konkrétních folklorních souborů od nás a ze zahraničí?

Máme složenou programovou radu, která se pravidelně schází a hodnotí došlé nabídky od souborů a aktivně oslovuje soubory z Čech i ze světa. Toto je opravdu mravenčí práce, spousty korespondence, telefonů, administrativy a nervů.

“Chtěl bych využít této příležitosti a touto cestou bych si dovolil poděkovat všem návštěvníkům, souborům, partnerům, spolupracovníkům, podporovatelům za to, že nám tak výrazně pomáhají. Bez píle a touhy obrovského množství lidí bychom nedokázali uskutečnit tak velký festival, děkujeme,” řekl na závěr rozhovoru Tomáš Šimek. 

Kompletní fotogalerii ze sobotní návštěvy festivalu najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

103664477 10216756808688865 234354838163054101 N (1) Previous post V září začne stavba lávky přes Labe
Prvok3 Next post Bio Central uvede Hartlovu komedii zdarma!