Praha – Jestli tohle měla být předehra další „předemnevíš” sezony Kooperativa NBL, mají se fanoušci nejen těchto dvou týmů na co těšit. Ve finále Federálního poháru v Levicích sice od konce poločasu jasně kralovala Opava, která si v duelu s Děčínem došla už pro zlatý hattrick vítězstvím 111-93, ovšem první repríza ligového finále také ukázala, že jeho náboj stále žije a žít bude dál i v nové sezoně.

Děčín, který v semifinále s Levicemi z 22 trojek proměnil pouhé dvě, vstoupil do finále tou pravou střeleckou nohou a hlavně trojkami 9/6 si v úvodní čtvrtině hýčkal mírné vedení. Divoké skore 39-34 už tady naznačilo bodové hody, které pro sebe ovšem postupně začali překlápět Slezané, kteří v poslední čtyřminutovce druhé čtvrtiny odskočili do šatny s trhákem 68-54, taženým skvělými dvojkami (21/16), trestnými hody (21/15) i doskoky (25-15).

Ve třetí čtvrtině úřadující mistr svůj náskok navýšil až na dvacet bodů, ovšem na palubovce se také začalo řádně jiskřit. V kritické situaci po naběhnutí opavkého pivota Kvapila do děčínského centra Šturanoviče se druhý jmenovaný skácel k zemi, což rozohnilo válečnického šéfdirigenta Waltona, který zřejmě zákrok považoval za příliš ostrý a strčil Kvapila na zem. Po následné strkanici byl americký rozehrávač vyloučen a po druhé technické do kabin předčasně musel i opavský pivot Gniadek, který si s Waltonem i pomocí šermování rukama zblízka leccos vyříkal.

Vzhledem k jasnému náskoku Opavy se ale zbytek utkání už dohrál bez větších efektů a Opava pod vedením MVP celého FINAL 4 Luďka Jurečky zůstává po třech ročnících nadále jediným vítězem soutěže.

V jejím dresu se dvojciferně prosadili Puršl (16), Zbránek (15), Jurečka, Slavík (po 14), Kouřil (13), Mokráň a Kvapil (po 10). Za poražené odpovídali Walton (23), Matěj Svoboda (18), Šturanovič (17) a Pomikálek (10). Na straně vítězů byly v utkání s 55 osobními chybami a 69 šestkami body z trestných hodů (28 – 20), nakonec i trojky (43/15 – 28/13) a také ztráty (13-21).

„Utkaly se týmy, které si zahrály poslední ligové finále. Byly tam trochu větší emoce, než by bylo zdrávo, prostě nějaké staré křivdy. První polčas to byl dobrý basketbal, útočný. Děčín střílel s obrovskou úspešností, Walton pálil úžasně. My jsme měli v pátek i dnes dobré první poločasy, dali jsme přibližně po 70 bodech. Byl tam potom ten incident, což to trochu pokazilo, ale možná je to lepší teď v přípravném zápase a mělo to náboj,“ shrnul vítězný kouč Petr Czudek.

Protějšek Tomáš Grepl doplnil: „My jsme odehráli velmi slušných 17 minut v prvním poločase, drželi jsme sa na dostřel a dokonce jsme část poločasu vedli. Potom Opava udělala na konci půle úsek asi 15-1, to jí dalo klid do zbytku utkání a náskok si udržovala. My jsme nebyli schopní se dotáhnout, abysme zápas trochu zdramatizovali. Pro nás je to poněkud hořké, ale mým hráčům patří dík za to, jak Federální pohár zvládli. Na ostatním musíme pracovat.“