19. 5. 2024
Martinů Voices

Filharmonie opět zve na nejlepší hudební počiny současnosti – začíná Hudební fórum

Hradec Králové – Hradecká filharmonie odstartuje už tento čtvrtek 17. ročník festivalu Hudební fórum. Tři koncerty mimořádné kvality, s hostujícími hudebníky a odvážným programem zahájí Houslový koncert skladatele Jörga Widmanna a Klavírní koncert Gran Toccata jazzfunkového muzikanta Dietera Ammanna ve čtvrtek 4. listopadu. Další koncerty budou následovat 11. a 16. listopadu. Do hradeckých vln tak vnesou nový vítr i aktuální témata vztahu k planetě, sourozenecké lásky a touhy po spojení s druhými i přírodou.

„Skladatel Dieter Ammann je proslulý tím, že nelétá na premiéry svých skladeb. Cestuje nejčastěji vlakem, aby po sobě nezanechával nesmazatelnou uhlíkovou stopu. Jeho Klavírní koncert Gran Toccata, který uslyší hradečtí posluchači ve čtvrtek, je věnován těm, kteří v zájmu trvalého rozvoje méně konzumují,“ vysvětluje dramaturg FHK Marek Hrubecký. Zároveň připomíná i druhou část programu. Tou je Houslový koncert, který složil pro svou sestru – houslovou virtuosku Carolin   klarinetista a skladatel Jörg Widmann. Koncert pod taktovkou švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera odehraje Janáčkova filharmonie Ostrava. Vzácnou návštěvou bude sama Carolin Widmann, která se ujme houslového sóla.

foto: Filharmonie Hradec Králové

Inspirací pro skladbu Děvčátko se sirkami byla Davidu Langovi pohádka Hanse Christiana Andersena a pašije sv. Matouše. Za tuto skladbu obdržel skladatel prestižní Pulitzerovu cenu. Druhá část programu bude patřit skladbě V nepaměti, která je inspirována ženskými tématy a otázkami. Hudebně, literárně a vizuálně je zkomponovala Sarah Kirkland Snider. Koncert se uskuteční 11. listopadu od 20 hodin. Účinkovat bude sbor Martinů Voices, Orchestr Berg. Text budou interpretovat Eliška Vavříková a Anna Šefrnová. Vizuální stránku koncertu zajistí Jaromír Vlček.

Mimořádnou událostí bude i závěrečný koncert 16. listopadu. Skladbu pro bicí nástroje Andyho Akiho a Steva Reicha bude dirigovat stálý host hradecké filharmonie Andreas Sebastian Weiser. Jako bicí sólista vystoupí jeden z nejlepších bicistů současnosti – Colin Curie. Diváci se proto mohou těšit na vskutku strhující zážitek.

Kompletní program festivalu je již na stránkách www.fhk.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dvv2021 Previous post V Česku žijí poslední desítky veteránů druhé světové války. Pomozme jim na Den válečných veteránů
1d7e8dca 3d54 11ec 9a53 1686193f35ef Next post Divadelní Továrna na absolutno – už tuto sobotu