Hradec Králové – Cesty svobody – to je podtitul letošního ročníku festivalu Jeden svět. Jeho organizátoři chtějí obrátit pozornost na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv a připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká. Pořadatelé netušili, že několik dní před tiskovou konferencí a odhalením celého programu bude celý svět doslova pohlcen Putinovou agresí na Ukrajině.

 „Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ popisuje téma festivalu ředitel Ondřej Kamenický.

Festival letos nabídne 80 dokumentů a 6 snímků ve virtuální realitě. Chybět nebudou ani mezinárodně oceňované snímky, uvedené na prestižních zahraničních festivalech. Festival ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu podpoří i filmaře a filmařky na Ukrajině speciálně přidanými projekcemi. Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Hradci Králové se mohou diváci a divačky těšit na festival od 21. do 25. března.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

 „V Hradci Králové festival zahájíme filmem Zatracená práce, popisující život a těžkosti redaktorů jednoho z posledních svobodných ruských médií TV Dožď. Zjistíte, jak televizní stanice vznikala a čím musela jeho manažerka Nataša projít, aby si splnila sen a založila médium pro „obyčejné lidi,“ ve kterém zaměstnala svobodomyslné lidi, kteří cítili potřebu něco změnit,“ říká mluvčí kina Bio Central Jan Slanina. Tento film uvede ředitel festivalu Ondřej Kamenický, po projekci bude následovat debata s Liborem Dvořákem, moderátorem Českého rozhlasu a expertem na Rusko a jeho média a Adamem Šindelářem, moderátorem pořadu Vertikála, který má zkušenost s rolí queer osobnosti v médiích. „Po debatě bychom diváky rádi pozvali na drobný raut, u kterého mohou probrat dojmy z tohoto mimořádně silného a aktuálního snímku,“ sděluje mluvčí kina.

Fotografie ze zahajovacího filmu Zatracená práce

Druhou akcí, která doplní klasický program festivalu bude projekce filmu Severní proud v prostorech vodní elektrárny Hučák. Po filmu, který ukazuje náš vztah k odpadním materiálům a životnímu prostředí obecně, budou moci diváci debatovat s expertkou na environmentální studia z Univerzity Hradec Králové s Alenou Myslivcovou Fučíkovou. Projekci bude doplňovat prohlídka prostor elektrárny se zkušenými průvodci.

V Hradci Králové bude dohromady uvedeno jedenáct velice aktuálních snímků. Ty řeší témata, která byla často neprávem zastíněna, či dokonce umocněna pandemickou situací, ale i nadále zůstávají aktuální a není možné je přehlížet. „Mezi tato témata patří mimo jiné omezování ženských práv v Německu, reforma soudnictví v Polsku, nebo vykořisťování pracovníků kurýrních služeb v Číně. Toto nám nemůže být lhostejné, obzvlášť protože se omezování lidských práv nebezpečně přibližuje i České republice. Doufáme, že se i díky festivalu Jeden svět minimálně vnímání těchto problémů změní,“ dodává mluvčí kina Bio Central.

seznam projekcí v kině Bio Central