Hradecko – V pátek a sobotu se v Hradci Králové uskutečnil už 13. ročník festivalu filmového vzdělávání Cinema Open. V Bio Central uvítal celou řadu odborníků a návštěvníkům nabídl možnost vyzkoušet různé techniky prostřednictvím tvůrčích dílen. Filmový program nabídl projekce soutěžních filmů českých tvůrců, z nichž někteří byli za své snímky odměněni při slavnostním večeru. Ocenění putovala i studentům. Festival letos navštívilo okolo 250 diváků z Hradce i okolí.

„V letošním roce se nám podařilo naplnit hlavní cíl festivalu, kterým je propojit jak začínající, tak i profesionální filmaře a zároveň zprostředkovat trendy v oblasti filmové výchovy např. učitelům či vedoucím kroužků mediální výchovy. Jsme nadšení, že prostor kina oživily atraktivní filmové dílny. Třeba ve dvoraně kina bylo možno vidět rozměrný filmový jeřáb pro práci s kamerou, nejstarší i moderní filmové techniky představila edukační platforma CinEd,“ shrnuje právě proběhlý festival ředitelka Martina Erbsová.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Největší zájem byl během festivalu o workshop Staň se redaktorem, kde si studenti vyzkoušeli, jaké je to stát s mikrofonem před kamerou. Museli přitom pracovat s textem, který předtím ještě neviděli, vést rozhovor s hostem a reagovat bez přípravy na otázky moderátora.
Sladovna Písek přivezla své dílny s názvem Animárium, kde si návštěvníci mohli vytvořit svůj animovaný film za použití rozličných animačních technik.

foto: Filip Javůrek

Hlavní odpolední a večerní program patřil převážně krátkým hraným filmům. Porota vybírala z 33 soutěžních filmů, které se do letošního ročníku přihlásily. Nakonec ocenila 16 filmů v několika kategoriích. V sekci Hraných filmů získal hlavní místo snímek Řeč o vznikajícím česko-ukrajinském přátelství dvou skejťáků od Jana Peška. V kategorii Dokument pak film Sólo pro Jaromíra Vogela režiséra Jiřího Moravčíka. Ocenění tvůrci dostanou možnost využívat studio, ve kterém mají k dispozici vybavení pro natáčení a nahrávání.

foto: Filip Javůrek

Festival pokračoval i v sobotu, a to přímo ve studiu pořádajícího Centra uměleckých aktivit. Tam probíhaly hned dva celodenní workshopy najednou – psaní scénáře a práce s kamerou ve studiu si vyzkoušely dvě dvanáctičlenné skupiny. Intenzivní kurzy využijí především pro vlastní filmovou tvorbu.

Příští ročník festivalu Cinema Open se opět chystá na listopad příštího roku.

Oceněné filmy podle kategorií:

Dokument

1.místo Sólo pro Jaromíra Vogela – Jiří Moravčík
další ceny neuděleny

Animovaný film

1. místo Kamínek – Jana Pujinová
2. místo Záchrana pokladu – Ema Rolová
3. místo The Revenge – Matyáš Rola

Experiment

1.místo Tremere – Lukáš Horáček
2.místo Gerda a Kai – Zuzana Richterová, Jiří Vydra

další ceny neuděleny

Hraný film

1.místo Řeč – Jan Pešek
2.místo Servírka v akci – Diana Wonder
3.místo Inspektor Koníček a Bludička korálových ostrovů – Jan Kočí

Studentský animovaný film

Čestné uznání pro film Mefisto – Jakub Pustay

Studentský dokument

1.místo Spor československo-polský – Lukáš Rybka
2.místo Dárek – Filip Zangi
3. místo Na dosah – Nikola Šlancová

Studentský hraný film

1. místo Teuner – Ondřej Veverka
2. místo Prázdná přepážka – Jan Jansa
3. místo Pan trenér – Radim Grzybek