22. 4. 2024
148926026 2728349740811508 8916322554963464964 N

Fakultní nemocnice Hradec Králové týdny čelí velkému náporu pacientů s COVID-19

Fakultní nemocnice Hradec Králové čelí v posledních týdnech velkému náporu pacientů s COVID-19, kteří vyžadují hospitalizaci. Na několika odděleních nemocnice se nyní zdravotníci starají o zhruba 220 pacientů, šest desítek z nich vyžaduje umístění na jednotkách intenzivní péče a nemocnice se blíží hranici svých kapacit. I přes velký počet v práci nepřítomných zdravotníků nemocnice připravuje otevření dalšího oddělení, které bude zajišťovat péči o pacienty s COVID-19.

„Zaměstnanci nemocnice čelí extrémnímu náporu, který trvá již několik měsíců. Zatímco před vánočními svátky bylo hospitalizovaných zhruba sto, nyní je to dvojnásobné množství. Bohužel situace s COVID-19 v celém Královéhradeckém kraji je stále velmi nepříznivá. Počet pacientů vyžaduje nasazení všech zaměstnanců nemocnice, kterým děkuji za jejich špičkovou práci,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.

Nemocnici pomáhají na různých pozicích studenti zdravotnických oborů, medici, armáda, hasiči a další. „Této pomoci si velmi vážíme, protože bez těchto rukou bychom nebyli schopni péči v takovém rozsahu vůbec zajistit. Jsou pro nás současně i vyjádřením podpory pro celé zdravotnictví“ dodal ředitel. Nemocnice současně znovu žádá veřejnost o dodržování zákazu návštěv pacientů v celém areálu FN HK a také dodržování všech nařízených opatření, například vstup do budov je povolen pouze s ochranou úst a nosu.

Kromě zajištění péče o akutní případy a covidové pacienty nemocnice zajišťuje také testování veřejnosti antigenními testy a PCR testy, celkem provádějí pracovníci Odběrového centra FN HK přes tisícovku odběrů denně, což je v současném počasí mimořádně náročné. Velký nápor zažívá také laboratoř FN HK, kde je nutné PCR testy zpracovat.

Desítky zdravotníků nemocnice se také podílejí v odpoledních hodinách a o víkendech na zajištění provozu Vakcinačního centra FN HK, které od 2. ledna aplikovalo zhruba 9000 dávek vakcíny. Očkování nyní podstupují zdravotníci, senioři nad 80 let a vybraní vysoce rizikoví pacienti. „Současná kapacita našeho centra odpovídá množství dodávaných vakcín, jsme připraveni kapacitu i výrazně zvýšit, v případě dostatku vakcín,“ uvedl ředitel Palička.

Nemocnice také chystá opatření na návrat k neakutní péči, který bude záviset na poklesu počtu pacientů s COVID-19. „Plně si uvědomujeme, že mnozí lidé mají kvůli COVID-19 již potřetí odložený neakutní výkon a jak jim to komplikuje život. Hledáme možná řešení, abychom po návratu nemocnice k normálnímu provozu byli schopni navýšit počet neakutních výkonů a lidem s jejich zdravotními problémy co nejdříve pomoci,“ dodal ředitel FN HK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Wohnout Umeni Previous post Skupina Wohnout představuje Umění ve svém pojetí
Collage Next post Stovky nových stromů, desítky druhů květin a návrat k mozaikovému sečení, to vše se chystá pro tento rok