19. 5. 2024
Hand 3666974 1280

Domovy důchodců Borohrádek a Albrechtice se spojí. Vzniknou Domovy na Orlici

Od 1. ledna příštího roku dojde ke sloučení dvou krajských domovů důchodců v Borohrádku a Albrechticích nad Orlicí. Vznikne nový domov důchodců s názvem Domovy na Orlici. Důvodem je probíhající výstavba nových kapacit Domova důchodců Albrechtice n. Orl. v areálu Domova důchodců Borohrádek za 57 milionů korun. Zařízení díky tomuto kroku poslouží jako jeden provozní areál. Záměr sloučení organizací a změnu názvu schválila rada, zastupitelstvo o něm rozhodne na svém červnovém zasedání.

„Ke sloučení jsme se rozhodli z několika důvodů. Jednak připravujeme výstavbu nových kapacit Domova důchodců Albrechtice nad Orlicí v areálu Domova důchodců Borohrádek. U obou organizací také chybí zastupitelnost v případě absence některého z pracovníků. Obě zařízení se nachází v obdobném území, žadatelé jsou tedy nuceni podat žádosti do obou zařízení,“ odůvodňuje sloučení organizací náměstek Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věcí.

Kraj očekává, že sloučením obou organizací dojde k jednodušší zastupitelnosti zaměstnanců, kteří zajišťují chod zařízení po technické a administrativní stránce. Organizace bude moci nabídnout klientům širší nabídku služeb, zjednodušit proces přijímání nových klientů a kraj tímto krokem sloučí i nově vybudované kapacity v Borohrádku pod jeden provozní celek. Provozovatelem nových Domovů na Orlici budou Albrechtice nad Orlicí.

„Domov důchodců v Borohrádku disponuje momentálně celkem 115 sociálními lůžky a v Albrechticích 81 sociálními lůžky. Novou výstavbou domova důchodců v areálu Borohrádku dojde k navýšení o 24 lůžek, celkem tedy v nových Domovech na Orlici bude k dispozici 220 sociálních lůžek,“ dodává náměstek Derner.

Výstavba nového domova důchodců Domovy na Orlici v areálu Borohrádek začala již letos v dubnu. „Momentálně probíhá geologický průzkum a začaly pozemní práce. Cena nového objektu je 57 milionů korun bez DPH, do toho ale ještě není započítaná hodnota vybavení. Na stavbu se nám podařilo získat dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí v hodnotě téměř 30 milionů korun. Stavební práce by měly skončit v srpnu příštího roku,“ doplnil radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř.

Domov důchodců Borohrádek poskytuje pobytové služby osobám, které mají z důvodu věku sníženou soběstačnost. Domov důchodců Albrechtice nad Orlicí poskytuje pobytové služby osobám s Alzheimerovou demencí. Situace klientů v obou zařízeních vyžaduje pravidelnou pomoc ošetřovatele.

Královéhradecký kraj disponuje přibližně 2 500 lůžky v zařízení určených pro seniory. Pro zachování dostupnosti této služby je třeba do roku 2026 vybudovat dalších téměř tisíc nových lůžek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dsc 0907 Previous post Votroci vybojovali v Jihlavě bod
Chl Logo Landscape Rgb Red High 1024x468 Next post CHL potvrdila dlouhodobou spolupráci s Infrontem a to smlouvou do sezóny 2027/2028