Praha – České basketbalistky zahájily zápasovou část přípravy na předkvalifikaci o světový šampionát vítězně, když porazily Finsko v poměru 84:72 na domácí palubovce haly Královka. Návrat pivotky Julie Reisingerové do základní sestavy se ukázal jako klíčový moment utkání, kdy svými třemi koši zastavila úvodní nápor Finska, který vedl k rychlé sedmibodové ztrátě českého týmu. Po prostřídání se Češkám podařilo udržet tempo hry a ve sedmé minutě se podařilo obrátit vedení na stranu Česka díky aktivitě Julie Pospíšilové, která stihla v první čtvrtině přispět sedmi body.

České hráčky si udržovaly dobrou rozehrávku a díky efektivnímu pohybu míče z ruky na ruku dokázaly držet mírné vedení. V první čtvrtině nasbíraly 24 bodů, což znamenalo mírný náskok. Vyrovnaný průběh pokračoval i nadále, přičemž Reisingerová a Pospíšilová se staly prvními dvoucifernými střelkyněmi týmu. Český tým si udržoval těsný náskok, přestože Finky svou střelbou trojek udržovaly tempo.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Před poločasem Češky zvýšily intenzitu, získaly několik ztrát a odskočily na dvouciferný rozdíl 45:35. Hostující rozehrávačka Sara Bejedi z Floridské státní univerzity se v dresu Finska ukázala jako nebezpečná osmibodová síla.

Po přestávce český tým pokračoval v podkošové převaze, zejména díky Reisingerové a Čechové, a náskok mírně narostl. Česká obrana se zlepšila a odrazila nápor soupeře, který se snažil zmenšit rozdíl. I přes snížení Finska na osm bodů však Češky udržely vedení, částečně díky dvěma slepeným trojkám v klíčových momentech.

Imgp5776 Fotor

 

Závěr zápasu byl pevnou rukou kontrolován českým týmem, přestože nejlepší střelkyně zápasu, Reisingerová, se vyfaulovala v 39. minutě. České basketbalistky tak dokázaly udržet vedení a potvrdit vítězství 84:72. Další střetnutí obou týmů proběhne ve čtvrtek v Kutné Hoře v hale Klimeška od 18:00 a bude v přímém přenosu na kanálu ČT Sport Plus.

Česko – Finsko 84:72 (24:20, 47:39, 66:54)

Ohlasy po utkání:

Petr Treml (asistent trenérky českého týmu): „Co bylo dnes pozitivní, to je naše hra v podkošovém prostoru. Obě naše „pětky“ jak Juča Reisingerová, tak i Emma Čechová zahrály výborně. Obzvlášť na útočné půlce. O to se pak hraje lépe, protože stáhnete soupeřky pod koš a otevírá se prostor zvenku. To jsme dnes tolik nevyužili, ale to je zase práce, která se bude zlepšovat a budeme mít střely za tři body, kde musíme být úspěšnější. Chtěli jsme tlačit míč pod koš, protože tam Finky nemají takovou sílu. Mají dobré hráčky, ale ty hrají spíš zvenku. To se nám povedlo a dalo nám to dobrý start, pak na to navázala Emma Čechová. Když se přidají další hráčky, bude to dobré. V první půli jsme byli spokojení, že byly jen čtyři ztracené míče, tak ve druhé půli přicházely hloupé ztráty, které dostaly soupeřky do hry. Už to vypadalo, že to půjde ke dvaceti bodům a pak jsme se dostali zpět pod deset bodů a museli jsme znovu začít skoro od začátku. Byla to možná trochu nezkušenost, možná lehké polevení, nevím, jak to popsat. Hráli jsme dneska na deset hráček, protože některé ve čtvrtek nebudou, tak jsme jim chtěli dát větší minutáž. Vyšlo to dobře a zítra se to zase otočí.“

Imgp5863 Fotor

Julia Reisingerová (hráčka českého týmu): “Těšila jsem se, už mi chyběly holky. Je to takové jiné než klubová sezona. Je to s lidmi, které znáte dlouho. Už jsem se těšila zpátky a soustředit se tady na to. Uvidíme, jak to budeme hrát dál. Jsem nadšená, že jsem konečně zpátky. Asi je to trošku jiné, přeci jen tady už jiné pozice basketbalová i týmová, co tady mám. Přeci jen jsem tady asi třetí nejstarší, dost jsme omladily. Je to znát je to trošičku jiné než v ligové soutěži, kde máte spoustu lidi kolem sebe a musí se to i tak nějak rozdělit. Tady v repre jsme schopné, a dneska jsme to i ukázaly, že to není jen o jedné. Že to dobře rozhazujeme. Myslím, že jsme měly spoustu asistencí a tohle bude základ naší hry. Musím říct, že jsem se teď basketu tři týdny vůbec nevěnovala. Dal jsem trénovala, se týče posilovny, nějaké prevence zranění a takových věcí. Basketbal tedy vůbec, takže musím říct, že ty tři dny tady byly dost těžké. Nastoupila jsem do toho hned, holky měly minulý týden náskok a už lehce trošku začaly, takže mi chyběl týden, kterého jsem se bohužel kvůli zkouškám a univerzitě nemohla zúčastnit.“

TOP 5 hráček utkání:

Česká republika

  • Julia Reisingerová 22 bodů, 6 doskoků a 2 asistence
  • Julie Pospíšilová 20 bodů, 4 doskoky a 3 asistence
  • Emma Čechová 12 bodů, 4 doskoky a 2 asistence
  • Eliška Hamzová 8 bodů, 3 doskoky a 4 asistence
  • Anežka Kopecká 8 bodů, 2 doskoky a 2 asistence

Finsko

  • Sara Bejedi 18 bodů, 3 doskoky a 3 asistence
  •  Awak Kuier 15 bodů, 6 doskoků a 4 asistence
  • Elina Aarnisalo 11 bodů, 5 doskoků a 2 asistence
  • Linda-Lotta Lehtoranta 5 bodů a 1 asistence
  • Magdalene Agyei 4 body a 2 asistence

Další fotografie naleznete ZDE.