21. 2. 2024
17c67ab5 8f3b 49f6 93e1 F18178179996 1316 608 Fit

Dny lidové architektury na Kristiánově

„Liščí bouda“ na Kristiánově bude ve dnech 13. a 14. července hlavním návštěvnickým objektem Libereckého kraje v rámci letošního, již 7. ročníku Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska.
O založení zdejší sklářské osady se totiž významně zasloužil hrabě Christian Clam-Gallas, a právě tento šlechtický rod po celý rok připomíná projekt Národního památkového ústavu „Gallasové/Clam-Gallasové, noblesa severních Čech“.
 
Hrabě Christian Clam-Gallas byl velkým podporovatelem sklářského řemesla a dal podnět k založení sklářské osady v Jizerských horách, která začala fungovat v roce 1775. Na jeho počest byla nazvána „Kristiánov“ (Christiansthal). Dodnes se zachovalo z celé osady jediné stavení, tzv. „Liščí bouda“, v níž provozuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou stálou expozici věnovanou její historii.
 
Objekt vznikl společně se sklárnou, původně jako obydlí pro skláře. Později se z něj stala hutní hospoda, kterou po požáru hutě nahradila vyhledávaná výletní restaurace. V roce 1958 byl prohlášen za kulturní památku. Od roku 1963 objekt provozuje muzeum, které se také v letech 2016-2017 postaralo o jeho kompletní revitalizaci a získalo za ni ocenění Stavba roku Libereckého kraje v kategorii rekonstrukcí staveb, památkových objektů a brownfields.
 
Kristiánov bude v rámci konání Dnů lidové architektury ve dnech 13. – 14. července lákat návštěvníky na doprovodný program. Těšit se můžete na interaktivní hru „O skláři Lišákovi“ spojenou s hledáním podkladu čaroděje Tamanna. Každý návštěvník se může zábavnou formou seznámit s výrobou skla, s historií a zajímavostmi osady, a dokonce obdrží malou odměnu. V chalupě si pak může dát něco dobrého na zub anebo si může poslechnout vystoupení živé kapely, která bude hrát po oba dva dny pod vedením oblíbeného správce Liščí boudy Libora Čecha.
 
Vstup je po oba dny zdarma a otevřeno bude od 10 do 17 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Wp2120656 Previous post Dopravu na Hradecku zajistí BusLine. Radní vybrali dopravce pro poslední oblast autobusového tendru
Komunikace Amerika 1 Next post Oprava komunikací v Třešinkách a „do Ameriky“