Černilov – Vyprodaný sál sokolovny Černilov v uplynulých dnech aplaudoval divadelnímu zpracování knihy novináře Jaroslava Kmenty pod názvem Boss Babiš. Herci se ve hře zamýšleli s humorem jim vlastním, jestli je Andrej Babiš mafián nebo oběť.

Ke hře samotní herci divadla RePublika říkají: „Je Andrej mafián, nebo oběť? Je Babiš největším polistopadovým podvodníkem, který zdecimoval tuto zemi, nebo jsme všichni letadlo? Na tyto otázky se s nadhledem a humorem snažíme najít v naší inscenaci odpověď“.

Diváky evidentně inscenace zaujala a o přestávce i po skončení představení mezi nimi probíhala velmi živá diskuse. My jsme se při příležitosti zhlédnutí hry zeptali organizátorů na pár otázek.

Jak došlo k tomu, že Síť aktivních občanů Hradec Králové mohla pro diváky zorganizovat toto představení?

Představení Boss Babiš Divadla RePublika se mohlo uskutečnit proto, že jsme ho uspořádat chtěli a udělali proto vše, co bylo v našich silách. Nalezli jsme vhodný sál s dostupným nájmem a zázemím a soustředili se na propagaci. Hlavně jsme se ale spojili se spřátelenými uskupeními, kterým i tímto děkujeme za spolupráci! Každý se podílel a pomohl dle svých možností a to vše přivezlo inscenaci do Černilova.

Divadlo RePublika umělo diváky nadchnout

Jak myslíte, že na vyprodaný sál kabaretní zpracování představení zapůsobilo? Máte na to nějaké ohlasy?

Ohlasy máme skvělé. Byly slyšitelné i během samotného představení – publikum často aplaudovalo a propukalo ve smích. Každý, kdo se s námi po představení o své prožitky podělil, byl nadšen. Zároveň však všichni projevovali znechucení z toho, jak premiér zneužívá svou moc a také obavy z výsledků nadcházejících voleb.

Divadlo RePublika umělo diváky nadchnout

Co chystáte pro veřejnost ještě do konce tohoto roku?

V současné hektické době připravujeme akce především v kratším časovém horizontu, i když pořádáme i každoroční akce. Reagujeme zvláště na současné dění, často někdo z nás přijde s nápadem a během chvilky je naplánována akce. Do měsíce tak můžeme mít v portfoliu o několik akcí navíc. Rádi navazujeme spolupráci – těší nás, když můžeme spojovat a pořádat akce ve spolupráci s dalšími uskupeními. Mnohdy se také připojujeme k akcím spřízněných uskupení nebo akce, které přímo nepořádáme, pomáháme propagovat. V následujících týdnech jsme součástí těchto událostí:

  • 5.10. od 17:00 Setkání u Lavičky V. Havla (při příležitosti 85. výročí jeho narození), odkaz na akci zde.
  • 13.10. od 16:00 v Černilově Odhalení pamětní desky dr. Bohuslava Horáka (černilovského rodáka a manžela dr. Milady Horákové). Odkaz na akci zde.
  • 14.10. od 17:00 beseda s autogramiádou novináře T. Etzlera k jeho nové knize. Odkaz na akci zde.

„Jsme poměrně malá skupinka dosti vytížených lidí. Velmi nás těší vzájemná spolupráce – je obohacující vnímat, že jsme schopni přes naši vytíženost, různorodost apod. společně tvořit, doplňovat se, že se můžeme na sebe vzájemně spolehnout a zastoupit se. Přála bych si, aby naši politici uměli diskutovat jako naše skupinka. Nemáme vždy stejný názor, ale vždy každého vyslechneme, argumentujeme, snažíme se pochopit vzájemné motivy a následně hledáme společný konsenzus a plánujeme… Laskavost, slušnost a vzájemný respekt je samozřejmostí,“ říká za Síť aktivních občanů Hradec Králové Lucie Javůrková.

Kompletní fotogalerii z představení naleznete zde.