25. 5. 2024
Image Proxy

Divadlo evropských regionů & Open Air Program – Letos jinak

Tradiční královéhradecký festival Divadlo evropských regionů, který oslavil v loňském roce 25. narozeniny a současně jeho Open Air Program 20. narozeniny, se letos neuskuteční v tradiční podobě, na jakou jsou divadelníci i jejich diváci zvyklí. Přesto se tři hlavní organizátoři celé akce, a to Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt rozhodli připravit alternativní, a přesto atraktivní program, který připomene oslavu divadla.

„Hledali jsme způsob, jak i v současných nepředvídatelných a proměnlivých podmínkách alespoň malou oslavu kultury a rozloučení se s divadelní sezónou zorganizovat. Současná omezení nám nedovolí otevřít sady, postavit stany, hrát každý den v divadlech i na ulicích. Nemůžeme přivézt kohokoli ze zahraničí. Záměrně proto připravujeme projekt, který je jiný,” uvádí ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Drive-in divadlo

V Hradci Králové se tak uskuteční v termínu 26.–28. 6. mimořádný ročník divadelního festivalu s podtitulem LETOS JINAK, který se odehraje na parkovišti Flošna a v letním kině Širák a který bude dominantně realizován formou drive-in divadla. Tento formát, který respektuje veškerá vládní a hygienická opatření a který umožňuje pružnou regulaci počtu diváků, je inspirovaný projektem Artparking společnosti Art Prometheus, která jej pořádá v pražských Holešovicích a na Nákladovém nádraží Žižkov.

„Chceme využít toho, že máme termín, na který jsou lidé zvyklí, a nabídnout ho nejenom sobě samým, ale také dalším kulturním organizacím v Hradci Králové, regionu i celé ČR. Chceme podpořit nezávislou scénu, která není v současné době finančně soběstačná,” doplňuje ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt Barbora Hodonická. Do projektu se proto zapojí i další královéhradecké kulturní subjekty jako je Filharmonie Hradec Králové a kino Bio Centrál.

S ohledem na předpokládané teplé červnové počasí bude hlavní program na Flošně po všechny tři dny rozdělen do tří večerních programových bloků se začátky v 18.00, ve 20.30 a ve 23.00. Diváci budou moci program sledovat z pohodlí svých či sdílených vozidel při kapacitě 50 automobilů. Pódium bude doplněné velkoplošnou obrazovku a zvuk bude přenášen do autorádií zaparkovaných vozidel. Na tyto produkce si místo vstupenky budou diváci kupovat parkovací místo a cena bude nezávislá na počtu pasažérů v jednotlivých automobilech.

Programově se festival bude snažit pokrýt obvyklou škálu žánrů a typů divadel. Přestože formát drive-in divadla příliš nepřeje činohernímu divadlu, program přinese i činoherní scény, který pro tento typ akce adaptovaly či speciálně připravily své produkce. Diváci se tak mohou těšit na Divadlo Pod Palmovkou s úspěšnou inscenací Jak sbalit ženu 2.0 či Divadlo Husa na provázku, které čerstvě po premiéře uvede představení Gadžové jdou do nebe. Domácí Divadlo Drak uvede koncertní verzi inscenace O Bílé lani, Klicperovo divadlo uzavře celý víkendový program koncertem herecké kapely Mastix. Z původně plánovaného programu open air části festivalu vystoupí vybrané nezávislé i amatérské soubory z různých koutů ČR. Nezávislou novocirkusovou scénu bude reprezentovat v Hradci Králové oblíbený Holektiv s představením Letkyně, neprofesionální scénu budou reprezentovat skvělé soubory z Mostu (Tvoje bába) či z Olomouce (Nabalkoně). O své nepřijdou milovníci improvizace. Speciální auto Improshow si připravili na Paleťáci, kteří nesmí na festivalu chybět.

Rodiny s dětmi do Letního kina Širák

„Protože je nedílnou součástí festivalu program pro rodiny s dětmi, pro které je formát drive-in představení nevhodný, připravili jsme pro ně dopolední a odpolední program v Letním kině Širák,” říká ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský. Program v Širáku budou tvořit představení Divadla Alfa Plzeň, Naivního divadla Liberec a nezávislých souborů Bratři v Tricku a Studia Damúza.

Sobotní dopoledne i odpoledne ovládne Širák Cirk La Putyka s novou inscenací Kaleidoscope, která vznikla v režii Maksima Komara v době koronavirové pandemie.

Vstupenky a parkovací místa

Kompletní program tří festivalových dní je k dispozici na stránkách www.openairprogram.cz.Předprodej vstupenek do Letního kina Širák a parkovacích míst na Flošnu bude zahájen v pátek 5. 6. v 10.00 v předprodeji Klicperova divadla a on-line na stránkách www.hkpoint.cz.

Autory letošního vizuálního stylu jsou opět Eva Horská a Jakub Horský ze studia Upupaepop.Festival se koná s podporou Statutárního města Hradec Králové, programu Calendarium Regina, Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu ČR a Královéhradeckého kraje.

PROGRAM – FLOŠNA

Pátek 26. června 2020

18.00

 • Nabalkoně: TŘI KOŽÍŠKY PRO BOBBYHO
 • Paleťáci: IMPROSHOW

20.30

 • Divadlo Drak: O BÍLÉ LANI
 • Filharmonie Hradec Králové: KONCERT

23.00

 • Bio Centrál: BOURÁK

Sobota 27. června 2020

18.00

 • Holektiv: LETKYNĚ
 • Squadra Sua: HAPPY HOUR

20.30

 • Divadlo Pod Palmovkou: JAK SBALIT ŽENU 2.0

23.30

 • Václav Bartoš: ŠKOLNÍ VÝLET
 • Žongléři Enfys: LIGHTSHOW
 • Tygroo: KONCERT

Neděle 28. června 2020

18.00

 • Špenát a kedlubna: SVBD
 • Slam Poetry CZ: SLAM POETRY SHOW

20.30

 • Divadlo Husa na provázku: GÁDŽOVÉ JDOU DO NEBE

23.00

 • Klicperovo divadlo: KONCERT MASTIX

PROGRAM – LETNÍ KINO ŠIRÁK

Pátek 26. června 2020

10.00 Naivní divadlo Liberec: BUDULÍNEK
14.00 Bratři v tricku: BRATŘÍ SPECIÁL

Sobota 27. června 2020

10.30 La Putyka: KALEIDOSCOPE
16.00 La Putyka: KALEIDOSCOPE

Neděle 28. června 2020

10.00 Divadlo Alfa Plzeň: JOHANES DOKTOR FAUST, JENOVÉFA
14.00 Studio Damúza: SUPERKLUK, HONZA PTÁK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Befunky Collage Previous post Domluveno! Mountfield HK a SC Kolín jsou partnerskými kluby
Screen 2020 06 03 15 14 21 Next post Nové Město nad Metují má od června nový moderní web