12. 6. 2024
01 Pernštejnlove 2021 Zahájení Foto Lukáš Zeman

Divadelní festival Pernštejnlove startuje na pardubickém zámku už tento týden

Pardubice – Už v úterý vypukne na pardubickém zámku sedmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Renesanční kulisy přivítají od 26. do 30. července deset představení v hlavním programu, které doprovodí pět koncertů, představení pro děti a půlnoční divadlo. Festival zahájí Hřeben Bruce Willise v podání Divadla Tramtarie. Tahák festivalu, představení Skečmen s Romanem Zachem už je vyprodané.

Hrát se bude na velkém nádvoří, na zámeckých valech v šapitó a v parkánu. Festival zahájí v úterý 26. července  2022 od 21 hodin úsměvná autorská komedie o tom, že všichni máme nějaký mindrák, Hřeben Bruce Willise v podání oblíbeného Divadla Tramtarie, které na festival přijede už potřetí,“ zve Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival se spolkem NaEx pořádá.

„Herec, komik, klaun, moderátor v jedné osobě – Filip Teller rozjede ve středu 27. července  svou hudební stand up comedy show Možná, že to znáte…,“ představuje další představení dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová. „Pardubické Divadlo Exil ve středu uvede svou novinku – tragikomedii Útulek. Jejím autorem a režisérem je herec Východočeského divadla Jan Musil,“ dodává.

Ve čtvrtek 28. července publikum pobaví Skečmen. Komedie o chlapíkovi, kterému jednoho dne řekli, že ztratil humor je One Man Show herce Romana Zacha.

Západočeské divadlo Cheb ve čtvrtek 28. července  2022 od 21 hodin přiveze svůj hit Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách.

Divadlo Žumpa z Nučic nabídne svou cenami ověnčenou inscenaci Přiznání v pátek 29. července  2022 od 18 hodin. Základem je prostý, leč originální nápad: použít daňové doklady jako klíč k vyprávění životního příběhu.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Pražské Divadlo 21 míří na Pernštejnlove s hrou autora a režiséra Davida Drábka Rain Woman. Parafráze slavného amerického filmu Rain Man je na programu v pátek 29. července  od 21 hodin.

Jako každý rok si přijdou na své i děti. Tentokrát se mohou těšit na interaktivní inscenaci Za pohádkou kolem světa. V premiéře ji uvede pardubické Týbrďo divadlo!

Ani letos nebude chybět Rande naslepo, kdy diváci netuší, jaké představní je čeká, kdo bude hrát a jaký žánr. Začíná v sobotu 30. července  2022 v 18 hodin.

Festival uzavře muzikál. V sobotu 30. července od 21 hodin se na jevišti objeví populární masožravka. Pražské Hrobeso naservíruje hororovou muzikálovou komedii Adéla ještě nevečeřela.

foto: Lukáš Zeman

Zach:  Nadávat můžu jen sobě

Jedním z hlavních taháků letošního ročníku je monodrama Skečmen. Vypráví příběh komika, který jednoho dne přijde o smysl pro humor. V titulní (a v jediné) roli se představí Roman Zach. Autorem té hry je Luboš Balák. Oba máme stejně staré děti a zjistili jsme, že máme podobné styčné body našich životů a krizí. Takže jsme to během zkoušení doplňovali také o moje zážitky. Jednou seděla v publiku i moje žena. A diváci za ní po představení chodili, jestli jí nevadí, že o ní takhle mluvím. Jenže to je postava Skečmena, to nejsem já,“ vysvětluje Zach. Rodák z Ústí nad Labem se při představení musí obejít bez hereckých kolegů. „Týden před premiérou jsem zjistil, že nebudu moct nikomu nadávat, že to kazí. Maximálně sobě. A pak mi ještě došly další věci, jako že budu jezdit na zájezdy sám a všechny rekvizity si budu tahat sám,“ svěřuje se charismatický herec, který během Skečmena čile improvizuje s diváky.  A jak se těší na festivalové hraní do Pardubic? Já mám obecně open airy a hraní v plenérech rád. Léto mám spojené s výlety a moc se mi nechce hrát v kamenných divadlech. Skečmen je navíc typ představení, které vybízí k tomu, aby si divák na představení vzal drink, udělal si pohodu. Takže ano, letní hraní mám moc rád a na pardubickém zámku jsem ještě nikdy nebyl, moc se těším.“

Doprovodný program nabídne teepee i pardubické šansony

Návštěvníci Pernštejnlove se i letos mohou těšit na bohatý doprovodný program, který bude přístupný zdarma. Vždy po skončení divadla na hlavní scéně (kolem 22:30) začne v parkánu koncert tuzemské kapely, případně písničkáře. „Velkým lákadlem bude hned úvodní úterní koncert dreampopové kapely teepee, která patří mezi naše největší hudební naděje. Jejich křehká a přesto velmi chytlavá hudba bude pravým balzámem pro uši,“ podotýká dramaturg doprovodného programu Tomáš Klement. Pravidelně se snažíme zvát místní skupiny a jsme rádi, že jsme se letos dohodli s šansonovým kvartetem Chanson trio de Coucou v čele s charismatickou zpěvačkou Radkou Rubešovou. Osobně se hodně těším na páteční koncert charismatického hudebníka Davida Pomahače, který prošel skvělými kapelami Kieslowski nebo Houpací koně. Na našem festivalu představí nové a kritikou velmi ceněné album Neviditelný,“ upozorňuje Klement. Festival dále pozval písničkářku Janu Kozubkovou a weird popové duo Něco Něco. Parkán by se měl během letošního ročníku proměnit na oddechovou zónu. Její součástí bude i stánek s občerstvením. To bude tentokrát zajišťovat Barona Café, zámecká kavárna vyhlášená vynikající kávou.

Hřeben Bruce Willise

Školní výlet a půlnoční představení

A další lahůdky z doprovodného programu? Festivalovou trvalkou se pomalu stává Václav Bartoš, který se i letos na Pernštejnlove představí se svým Školním výletem. Legrácka, která každoročně baví návštěvníky hradeckého „Divadelňáku“, má letos své místo každý den kolem 20:30. Tradičním bonbónkem na závěr je sobotní půlnoční představení. Tentokrát to bude konverzační groteska s hudebně-pohybovými výstupy, kterou zahraje soubor talentovaných herců a čerstvých absolventů DAMU Ductus Deferens. Ten vloni na hlavní scéně zaujal vtipnou a scénograficky svěže pojatou komedií o cestování v čase Cestopissing.

Kompletní program festivalu Pernštejnlove 2022 je k dispozici na webu www.pernstejnlove.cz. Předprodej probíhá v síti SMS ticket a v Infocentru Pardubice.

Festival se koná pod záštitou senátorky Miluše Horské, náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a náměstka primátora města Pardubic Jana Mazucha. Podpořili jej především Statutární město Pardubice, Pardubický kraj, Eurovia, Placla.cz a Elektrárny Opatovice.

[su_youtube url=”https://youtu.be/mvjumMx2bh8″]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Expozice Pardubice 00007 Previous post V Institutu Paměti národa Pardubice probíhá soutěž o vyhlídkové lety
03 Next post Pod Kunětickou horou se sešlo několik tisíc fanoušků hudby na festivalu Hrady CZ