19. 5. 2024
Divá Bába Růž

Divá bába přiveze čtení až na koupaliště

Pojízdná cykloknihovna s výběrem české literární klasiky vyjíždí už od konce července na různá místa v okolí Hradce Králové. Projekt, jehož cílem je popularizovat díla našich autorů, je inspirován odkazem Boženy Němcové. Na korbě ale najdete i časopisy nebo současnou četbu. Další výlet chystá Divá bába na středu 11. srpna.

„Nápad založit pojízdnou knihovnu jsem dostala už v minulém roce, když jsem studovala život a dílo Boženy Němcové. Ta si často psala s vydavateli, aby posílali vybrané knihy tam, kde knihkupectví nemají, a zajišťovala tak spojení mezi vydavateli a čtenáři i odbyt jejích Pohádek. Minulé léto mi ale nepřálo, takže jsem s knihovnou vyjela teprve letos. Díky tomu jsem ale měla více času na přípravu a shánění knížek,“ vysvětluje provozovatelka knihovny Ilona Machová.

Na korbě pojízdné knihovny si čtenáři mohou půjčit knihy klasických českých autorů. Nechybí samozřejmě Božena Němcová, bratři Čapkové, Neruda, Hálek nebo Petr Bezruč. Pro děti veze výběr pohádek i omalovánky. A nechybí ani pár časopisů. Machová by knihovnu ještě ráda doplnila o více titulů ze současné české produkce.

Knihy, které Divá bába vozí, pocházejí převážně z třídění rodinných knihoven, vyřazené kusy z knihoven veřejných nebo od fanoušků projektu. Některé nové knížky ale také věnovala některá vydavatelství, kterým se záměr líbil.

Půjčování funguje jednoduše: zájemce se staví u pojízdné knihovny, vybere si z vozíku, co se mu líbí, a do smluvené doby zase vrátí. Knížku může ohodnotit zápisem do „pamětní knihy“. Půjčení je zdarma a čtenář může projekt podpořit zakoupením originální záložky.

Místa, na kterých pojízdnou knihovnu najdete, zveřejňuje Ilona Machová na facebooku Divé báby. Aktuálně vyjednává o návštěvě vytipovaných koupališť. Dva termíny na konci srpna už jsou ale potvrzené – 29. 8. ji potkáte v Babiččině údolí, 30. 8. na Rozkoši.

„Doporučuji zájemcům, aby sledovali moji trasu na FB Divé báby, protože mám sice už naplánované termíny, ale počasí může hodně změnit. Předpokládám, že každý týden se podívám alespoň na jedno místo, ráda bych ale vyjela i vícekrát. Proto doufám, že mi počasí bude přát ještě v září,“ dodává Machová.

Divou Bábu najdete také na :

Facebook: https://www.facebook.com/divaabaaba/

Instagram : https://www.instagram.com/divaabaaba/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hrebenovkalogo Previous post Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí
Snowball 957759 1280 Next post Tradiční koulovačka na Jiráskově koupališti v Náchodě