2. 12. 2023
Mlsne Medvedi Pribehy Pozdrav Od Strycka Tz

Dětské animované pásmo Hurá na pohádky zahájí regionální premiérou festival “Malé oči v Jihlavě”

Šestý ročník dětského filmového festivalu Malé oči zahájí 16. listopadu ve 14.30 hodin v kině Dukla v Jihlavě svou regionální premiérou pásmo Hurá na pohádky představující celkem pět krátkých animovaných filmů pro malé diváky a jejich rodiče. Pětačtyřicetiminutovým pásmem děti provedou dva zábavní a věčně hladoví nejlepší medvědí kamarádi Nedvěd a Miška, hrdinové z připravovaného filmu a večerníčku Mlsné medvědí příběhy režisérek Kateřiny Karhánkové a Alexandry Májové. Objeví se zde v epizodách Mňamózní svačinka, Hurá na borůvky a pozdrav od strýčka.

Ukázka zde:

Režisérka Kateřina Karhánková je podepsaná i pod dalším krátkým příběhem z pásma Hurá na pohádky nazvaným Plody mraků. V pásmu bude také uvedena epizoda Horor ve škole z animovaného seriálu Websterovci o svérázné pavoučí rodince slovenské režisérky Kataríny Kerekesové. Pásmo Hurá na pohádky do kin uvedla 17. října distribuční společnost Aerofilms.

Všechny filmy v pásmu Hurá na pohádky zazářily na velkých českých i evropských festivalech. Epizoda Mlsných medvědích příběhů Hurá na borůvky! získala Zlatý střevíček pro nejlepší animovaný film na zlínském Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež, Plody mraků bodovaly na letošním festivalu Berlinale, kde získaly prestižní cenu za nejlepší dětský animovaný film od organizace European Children’s Film Association. Režisérka Katarína Kerekesová získala loni za jednu z epizod seriálu Websterovci slovenskou národní filmovou cenu Slnko v sieti za nejlepší animovaný film.

Příběhy z pásma Hurá na pohádky jsou hravé, dobrodružné, zábavné a koncipované tak, že děti zároveň pobaví i poučí. Například v epizodě Mňamózní svačinka se medvědi Nedvěd a Miška rozhodnou zjistit, co je pravdy na tom, že svačina chutná nejlépe na výletě, v Pozdravu od strýčka zase pochopí, že s turisty a jejich dobrovolným odhazováním batohů se svačinami je to trochu jinak, než jim tvrdí jejich strýček z Aljašky. Díky svým šlamastykám, ze kterých se pak pokoušejí vyváznout, tak medvědi objevují, jak funguje příroda, svět a mezilidské vztahy.

Poetické Plody mraků vyprávějí o rozverných tvorech, kteří žijí v norách na mýtině a teprve tajemná oranžová semínka měnící se na chutné svítící plody padající jakoby z nebe donutí nejodvážnějšího z nich, Chlupáče, vypravit se zcela poprvé za hranice svého důvěrně známého území. Epizoda ze slovenského seriálu Websterovci o prvním školním dni, kdy se pavoučí slečna Lili ztratí svému bráškovi při cestě do školy, se zase dotýká tématu zodpovědnosti. „Dětem a jejich rodičům v pásmu Hurá na pohádky nabízíme výběr toho nejlepšího, co u nás v dětské animované tvorbě v poslední době vzniklo, a současně je vybízíme ke společně strávenému času před filmovým plátnem. Je také netypické, že se do kin dostává film, který je svou stopáží přesně vhodný pro nejmenší diváky, takže jsme rádi, že se do toho společně s Aerofilms pouštíme,“ říká Bára Příkaská z produkční společnosti Bionaut.

Pásmo je zároveň pozvánkou na připravovaný celovečerní film a večerníček Mlsné medvědí příběhy, ty budou uvedeny na jaře 2020.  Koproducentem Mlsných medvědích příběhů je Česká televize – kreativní producentka Barbara Johnsonová, irské animační studio Treehouse Republic a jejich vznik podpořil Státní fond kinematografie a evropský program Kreativní Evropa MEDIA.

Hlavními tématy letošního festivalu Malé oči, který se bude 16. a 17. listopadu konat kině Dukla a 24. listopadu v divadle DIOD v Jihlavě, je hudba a zvuk. Akce letos dětským divákům dále nabídne například animovaný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon a Addamsovu rodinu, živý dabing a hudbu nebo klasický film Charlieho Chaplina Kid v doprovodu živé hudby následovaný ruchařskou dílnou. Vstupenky na jednotlivá představení jsou k dispozici na www.kinodukla.cz a www.diod.cz

Společnost Bionaut patří k předním producentským společnostem a na kontě má řadu celovečerních filmů i seriálů, jako například Dáma a král, Svět pod hlavou, Mamon, Pouta či Vendeta, dlouhodobě se věnuje i tvorbě pro děti – Mlsné medvědí příběhy nebo Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství. Více na www.bionaut.cz

Mňamózní svačinka

Bionaut Animation, 2019, 7 min, režie Alexandra Májová, Kateřina Karhánková

Medvědi se dozví, že svačina prý nejlépe chutná na výletě. Připraví si mňamózní svačinu a vydají se na svůj první výlet. Okolnosti jim ale nepřejí a dostávají se do jedné šlamastiky za druhou. Když už si myslí, že mají vyhráno, ukradnou jim svačinu divoké kachny, které pronásledují na nejvyšší kopec. Až na jeho vrcholu vyčerpaní medvědi zjistí, proč svačina chutná nejlépe na výletě.

Plody mraků

MasterFilm a FAMU, 2017, 11 min, režie Kateřina Karhánková

Pohádkově laděný poetický film o překonávání hranic a odvaze vstoupit do neznáma. Na malé mýtině obklopené temným lesem žijí tvorové, jejichž jedinou potravou jsou semínka, měnící se ve svítící plody. Zvířátka mají často hlad, protože semínka k nim přiletí jen málokdy. Jeden z nich, Chlupáč, se ale odhodlá vstoupit do lesa.

Hurá na borůvky!

Bionaut Animation, 2017, 7 min, režie Alexandra Májová, Kateřina Karhánková

Nedvěd a Miška dostanou chuť na borůvkové knedlíky a vydají se proto do lesa na borůvky. Po cestě jsou vsak přepadeni zákeřnou škytavkou, která jim sbírání značně komplikuje a nedaří se jim ji zahnat ani těmi nejrafinovanějšími způsoby. Ve chvíli, kdy už se situace zdá být beznadějná, zafunguje něco, s čím ani jeden nepočítali.

Horor ve škole

Fool Moon, 2017, 12 min, režie Katarína Kerekesová

Epizoda z nového seriálu Websterovci. Lili je mladá pavoučí slečna, která žije se svou početnou rodinou v útulné pavoučí síti. Čeká ji první školní den a do školy ji má doprovodit její starší bratr, který má ale oči jen pro svou spolužačku. Lily se po cestě do školy ztratí, ale díky tomu narazí na svou budoucí nejlepší kamarádku Emu. Vypořádají se se strachem ze školního strašidla a společně najdou cestu do školy.

Pozdrav od strýčka

Bionaut Animation, 2019, 7 min, režie Alexandra Májová, Kateřina Karhánková

Medvědi se dozví, že u strýčka na Aljašce lidé odhazují batohy se svačinami, když na ně zařve. Tak to taky hned zkusí a ono to funguje. Jenže strašit malé děti a jejich rodiče, to naši medvědi nechtějí, a tak se raději vrátí ke svým sušeným křížalám.

Program festivalu Malé oči v Jihlavě:

Kino Dukla

16. 11. 14:30 – Hurá na pohádky (ČR 2019, 40 minut)
Pásmo nejlepších českých a slovenských animovaných filmů je věnované nejmenším dětem. Po představení na děti čekají režisérky Kateřina Karhánková a Alexandra Májová a vystřihávací loutky a omalovánky.

17. 11. 14:00 – Živý dabing: Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (UK 2019, 87 minut) 
Lenka Schreiberová, Jiří Šalomoun a Ondřej Šípek pro nás na živo přímo v sále nadabují nová dobrodružství Ovečka Shaun. Do akce vyráží trio jihlavských herců již potřetí.

17. 11. 15:00 – Addamsova rodina (USA 2019, 87 minut)
Nový americký animovaný film s hororovou rodinkou v hlavních rolích. Nejnovější příspěvek do seznamu zábavných rodinných filmů se skvělou animací.

Divadlo DIOD

24. 11. 16:00 – Biofonie: Kid (USA 1921, 68 minut)
Klasický film Charlieho Chaplina v doprovodu živé hudby následovaný ruchařskou dílnou v podání nejlepší české společnosti pro filmovou výchovu – pražské Aeroškoly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ocenění Učitelů Famos 2019 (33) Previous post Ocenění učitelů z praxe
Vizualizace Nové Vrátnice A Lékárny On Jičín Next post Jičínská nemocnice dostane nový vjezd a chybějící lékárnu