19. 5. 2024
Odvrácená Strana Měsíce Divadlo Exil Lenka Jánková, Lenka Ježková Foto Tomáš Kubelka

Dá se mládnout zevnitř? Na to se ptá první letošní premiéra Divadla Exil

Pardubice – Pardubická komorní scéna vstupuje do své 23. sezóny s černou komedií Odvrácená strana Měsíce. Hra slovenského dramatika Viliama Klimáčka bude mít svou zcela vyprodanou premiéru v sobotu 16. září od sedmi večer. První repríza je na programu v pátek 22. září ve stejném čase.

Viliam Klimáček patří k nejúspěšnějším a nejhranějším českým a slovenským autorům a úspěchy sklízí také v zahraničí. Je několikanásobným držitelem prestižní ceny Alfréda Radoka za nejlepší českou a slovenskou hru a ceny Dráma pro nejlepší slovenskou hru. Z jeho bohaté tvorby si pardubický soubor vybral hru Odvrácená strana Měsíce.

„Je to o tom, jak nás utvářejí zážitky z mládí. Co jsme poslouchali za muziku, koho jsme uznávali, do koho jsme byli zamilovaní, co jsme nosili na sobě… A po čase se nám po tom, čemu můžeme přeneseně říkat „sex, drogy a rokenrol“ může začít stýskat. A z nánosu, který nám život mezitím přinesl, se chceme k tomu pocitu z mládí zase aspoň trochu vrátit. Druhým nosným motivem hry je pak třicetiletý syn, využívající servisu své pečující matky, a její úsilí dohnat to, co podle svého názoru při jeho výchově zanedbala,“ přibližuje děj inscenace režisérka Zuzana Nováková.

Odvrácená strana Měsíce_Divadlo Exil_Lenka Jánková, Jan Duchna_foto Tomáš Kubelka
foto: Tomáš Kubelka

Komedie je plná situací ze života, nechybí ani dojemné momenty. Je to velká příležitost pro čtyři herce. V hlavní roli se představí Lenka Jánková. „Text je původně napsaný na tělo Emílii Vášáryové. Mám radost z naší Lenky, protože v té postavě týden od týdne roste,“ říká Zuzana Nováková, která režijně opět pracovala v tandemu se svou dlouholetou kolegyní Marií Kučerovou.

Odvrácená strana Měsíce je 103. nastudovanou inscenací Divadla Exil

Divadlo Exil má na svém dramaturgickém plánu v sezóně 2023/2024 celkem pět premiér. Dalším titulem na řadě je duchařská komedie amerického dramatika Michaela McKeevera Neběhej s nůžkama v ruce, kterou diváci poprvé uvidí v listopadu. Dále se zkouší surrealistická komedie Arnošta Goldflama Já je někdo jiný a černá komedie Matěje Dadáka Poutníci do Lhasy. Posledním titulem bude strhující příběh irského dramatika Briana Friela Tanec na konci léta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Marino Bobetic Ixtm5h L1ri Unsplash Previous post Druhé kolo házenkářské MOL ligy nabídlo v sobotu čtyři zápasy
376536606 697122019117463 8976763259486387966 N Next post Finálová řež s vyloučeními a hattrickem Opavy