25. 5. 2024
Cz.basketball 32918

Čeští basketbalisté brali výhru nad Jordánskem

Praha – Posledním soupeřem českého výběru na mezinárodním turnaji v Portugalsku byla reprezentace Jordánska. Ta se chystá na zářijové mistrovství světa a včera si v těsném souboji poradila s Pobřežím slonoviny, jenž na úvod turnaje přehrálo právě české lvy.

Poprvé v přípravě zasáhl do hry Ondřej Hanzlík. Mimo zápasovou dvanáctku naopak zůstali Ondřej Husták a Tomáš Kyzlink. Češi se sice díky Svejcarově dalekonosné dvojce ujali vedení, ale pak se v ofenzivě začali lehce trápit. Nedařilo se ani odbourat velké množství často ne úplně nutných faulů, které soupeře posílaly na čáru trestného hodu.

Třeba Šimon Puršl jen za svůj první pětiminutový úsek nasbíral tři osobní chyby. Ono to ale s těmi fauly bylo trochu zvláštní. Když v posledním útoku první čtvrtiny rozhodčí neodpískal jasný faul na Hrubana, spravil si chuť technickou chybou pro českou lavičku. Lvi se stejně jako v předchozím průběhu turnaje potýkali s obranou. Tentokrát byl výrazný problém v defenzivě muže proti muži.

CZ.BASKETBALL-32906
foto: CZ.BASKETBALL

Z následných výpomocí a rotace vznikaly volné střelecké pozice pro Jordán, který se mohl v polovině druhé čtvrtiny pyšnit pěti trojkami ze sedmi pokusů. Pak se přeci jen dokázali z dlouhé vzdálenosti i zmýlit. Nahradili to však aktivitou do koše a sbíráním trestných hodů. V závěru poločasu Češi zkoušeli aplikovat celoplošnou obranu, která přinášela ovoce. Lvi dvakrát po sobě získali míč a díky třem trestným hodům Bálinta a nájezdu Švece snížili své manko na polovinu.

Češi si dobré tempo a nastavení udrželi i přes poločasovou pauzu. Do druhé půle vstoupili bez zraněného Hanzlíka ale s velkou vůlí se zápasem něco udělat. Trojky Hrubana a Bálinta toho byly jasným důkazem. Na hřišti se přiostřilo a domácí rozhodčí přestali mít zápas pevně v rukou. Po neodpískaném faulu v přechodové fázi dostal druhou technickou chybu za protesty a musel opustit lavičku.

CZ.BASKETBALL-32986
foto: CZ.BASKETBALL

Ani to nepomohlo upozornit na značný nepoměr v odpískaných faulech. Po třetí čtvrtině měl soupeř k dispozici už 27 trestných hodů oproti jedenácti českým. Na rozdíl jediné střely před závěrečným dějstvím posunul skóre svou trojkou Kříž. Češi se stále drželi na dostřel. V útoku spoléhali především na střelbu z trojkové vzdálenosti. Právě tam jim pomohla překlopit skóre na svou stranu.

Škoda, že v polovině čtvrté desetiminutovky využili po faulu na trojce a technické chybě jen dva ze čtyř nabídnutých trestných hodů. Po faulu na svou osobu neudržel nervy Dwairi, ohnal se po Hrubanovi a byla to jeho pátá osobní chyba. Jordánsko na lvy zkusilo praktikovat zónovou obranu. Češi na ní těžko hledali recept, ale prosazovali se na útočném doskoku. Tím získali důležité desítky vteřin.

CZ.BASKETBALL-32938
foto: CZ.BASKETBALL

I tak měl soupeř poslední střelu, kterou z protiútoku zakončoval za tři body, ale úspěšný nebyl. Lvi si tak připisují první vybojovanou výhru v přípravě.

Jordánsko – Česko 79:80 (25:20 43:38 63:61)

Body: Ibrahim 19, Jefferson 18, Abbas 10 – Hruban 21, Bálint 16, Sehnal 12, Kříž 10, Böhm 8, Hanzlík 3, Svejcar, Kozák, Půlpán, Švec a Puršl po 2, Svoboda 0

TH: 24/33 – 14/18, Trojky: 7- 14, Doskoky: 35 – 36, Zisky: 4 – 3, Ztráty: 10 – 11, Asistence: 22 – 22, Fauly: 22 – 26.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Letecky Hradek Jz Pohled Previous post Bílá paní na vdávání
363825180 867898061362607 5955767690328692599 N Next post Hudební festival Hrady CZ dobývá Rožmberk nad Vltavou s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai