29. 5. 2024
Collage (2)

Český výrobce interiérových svítidel Halla slaví 30 let na trhu

Praha/Náchodsko – Společnost Halla působí na českém trhu jako výrobce a inovátor svítidel už od roku 1992. I přes současnou nejistou situaci ve světě ale slaví příznivé výsledky za uplynulý rok, který se stal pátým nejúspěšnějším v historii firmy. Za rok 2021 dosáhly tržby Hally necelých 245 milionů a počet realizovaných projektů překonal hranici tří a půl tisíc.

Zásluhu na tom má především export – ten v roce 2021 tvořil přes 72 %. Svítidla společnosti lze dnes najít ve více než 50 zemích.

V roce 2021 Halla vygenerovala tržby za necelých 245 milionů korun, což je nejvíce od roku 2018 a historicky pátý nejúspěšnější výsledek. Nejvýrazněji se na tom podílel export, který hraje pro společnost dlouhodobě prim. Loni jeho podíl přesáhl 72 %. „Úspěchy máme zejména na trzích Evropské unie, Velké Británie, Švýcarska, ale též v Izraeli, Kanadě, Latinské Americe či na Novém Zélandu. Zároveň jsme loni měli jedinečnou příležitost představit se návštěvníkům světové výstavy Expo v Dubaji, kde jsme se postarali o nasvícení českého pavilonu, na což jsme velmi hrdí,“ popisuje Daniel Černý, ředitel a člen představenstva společnosti Halla. Celkově firma v uplynulém roce osvětlila přes tři a půl tisíce nových projektů, na což padlo více než třicet tisíc svítidel vyrobených v Novém Městě nad Metují.

Dopady covidu a války

I přes dozvuky pandemie a ruské agrese vůči Ukrajině nahlíží firma optimisticky i na následující roky. „Obě události nás pochopitelně zasáhly. Zejména začátek pandemie velmi ovlivnil naše tržby a fungování. Od počátku letošního roku pak pozorujeme významný nárůst cen hliníku a mědi – pro nás stěžejních komodit –, pokračující růst cen dopravy, značné prodlužování dodacích lhůt vstupních materiálů či prudké oscilace směnného kurzu. Věříme však, že nejhorší je již za námi, a předpokládáme, že bychom měli i nadále růst. Jednak díky orientaci na větší B2B zakázky, a to primárně v segmentu kanceláří a retailu, a těžit bychom měli rovněž z dřívějších investic,“ komentuje aktuální situaci Černý. Loni společnost investovala do výzkumu a vývoje v oblasti osvětlení téměř 4,5 milionu korun a zároveň pokračuje v módu, který nastavila během pandemie. „Činíme veškerá opatření vedoucí k minimalizaci budoucích možných ztrát zapříčiněných aktuální celosvětovou situací, a to jak soustředěním se na obchodní výhledy, střednědobým plánováním kapacit, tak formou změn a zavádění nových procesů ve společnosti, které mají zefektivnit její fungování,“ dodává ředitel společnosti.


O společnosti Halla

V roce 1992 přišli přátelé Jiří Jelínek a Karel Květoň na český trh s myšlenkou založit si vlastní firmu v oboru svítidel. Tato nově vzniklá firma, která dostala název Halla, byla založena na aplikaci moderních technologických možností té doby k dosažení nových inovací v tradiční výrobě svítidel. Nadšení pro technologie sdílí firma dodnes – ať již jde o chytré osvětlení či tzv. Human Centric Lighting. Společnost se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej svítidel s důrazem na funkčnost, techniku a design. O designových kvalitách svědčí mimo jiné zisk cen Red Dot Design Award, German Design Award, iF Design Award nebo Lighting Design Award. V současné době Halla zaměstnává více než 100 zaměstnanců. Sídlo má v Praze, výrobní závod v Novém Městě nad Metují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Realness Zshk Vyklenek Hires (7 Of 29) Previous post Podpora budoucnosti zdravotní péče
Iv.nshss 2021 Hlahol (1) Next post V. Národní setkání hudebních souborů seniorů se blíží