23. 5. 2024
352700324 211443825094080 2167669306531589466 N

České lvice vyráží na EuroBasket 2023

Praha – Finální dvanáctka hráček zbyla v nominaci trenérky Romany Ptáčkové pro EuroBasket 2023, který odstartuje pro český tým už tento čtvrtek duelem s Itálií. Lvice odcestují do izraelského Tel Avivu v pondělí pozdě večer, od úterý se již budou připravovat v zápasové hale, aby byly připraveny na start turnaje, na který se český tým probojoval již popatnácté v řadě.

Těšíme se moc, příprava byla dlouhá. Doufám, že uděláme lepší výsledek než na posledních EuroBasketech. Něco o týmů vypovídá, že jsme šestkrát vyhrály. Příprava byla super, ale podle mě to na EuroBasketu bude jiné. Týmy nebudou tolik střídat jako v přípravě, ale nemusíme odjíždět s pochybnostmi. Odehrály jsme slušné zápasy,“ hodnotí zpětně přípravu křídelnice USK Praha Tereza Vyoralová, kterou čeká již šestý evropský šampionát v českém dresu.

Kaňkou na náladě českých basketbalistek je zdravotní stav spoluhráčky Vyoralové z pražského USK Veroniky Voráčkové. Ta si v posledním přípravném duelu se Slovenskem podvrtla kotník a místo tréninků na palubovce podstupuje intenzivní rehabilitaci, aby byla na turnaj připravena. Hráčkám i trenérskému štábu se okamžitě vybaví paralela se zraněním Tomáše Satoranského před zářijovým EuroBasketem mužů v Praze.

„Trochu bych to přirovnala k Satymu, kterému se to také stalo. Zranění Vory ale není podle mě tak vážné. Myslím, že se bude rozhodovat až těsně před zápasy, jak na tom s kotníkem bude. Jinak by to bylo velké oslabení. Musíme se na to případně připravit, že budeme muset hrát v nižší sestavě a budeme se s tím muset porvat hlavně na doskoku,“ bilancuje Vyoralová a asistent trenérky Petr Treml dodává: „Uvidíme, jestli se její návrat podaří už na první utkání, nebo jestli budeme ve stejné situaci, jako muži a budeme váhat, které utkání pro její start zvolit. I pro ni je to těžké, chtěla by pomoct a být od začátku. Není jednoduché jít do zápasu, když osm dní nic neděláte, jen cvičíte a najednou máte nastoupit do duelu evropského šampionátu.“

I tak ale trenérský tým kolem Ptáčkové má z přípravného období spoustu pozitiv, které chce přenést na palubovku Tel Aviv Areny.

„Výsledkově se dařilo. Ne vždy herně, to jsme si sami vyhodnotili, že části některých utkání nebyly úplně ideální. Já se někdy bojím, aby to nebylo kontraproduktivní, když vyhráváte, tak se zvyšuje role favorita. Samozřejmě ale někteří soupeři nehráli v plném složení jak Británie, tak Němky. Německo včera porazilo Itálii, ale nastoupily zase v jiné sestavě než proti nám,“ odhaluje Treml, že trenérský štáb včera pozorně sledoval přípravný zápas Německa s Itálií, který skončil vítězstvím Německa 70:65. Italky budou prvním českým soupeřem ve čtvrtek od 14 hodin českého času.

„Italky známe dlouho. Budou hodně agresivní, nejsou tak vysoké. Hrají hodně přes Zandalasini, která si v týmu může dělat prakticky, co chce. Na tu se musíme připravit. Mají zkušené hráčky z EuroCupu, tak i z Euroligy, takže určitě si na ně musíme dát pozor. První zápas bude důležitý a chceme jít za vítězstvím,“ hecuje Vyoralová.

Po Italkách přijdou na řadu hned druhý den od 11:15 Belgičanky a následně po dnu volna v 17 hodin domácí Izraelky. Tři nejlepší týmy si zajistí ze skupiny postup do play off, první tým jde přímo do čtvrtfinále.

„Teď jsme papírově v situaci, že by možná mohlo rozhodovat poslední utkání proti Izraeli, když bereme Itálii a Belgii jako favority této skupiny. To by mělo být rozhodující, ale neznáme sílu Izraele, jestli třeba někoho z favoritů nezaskočí,“ dodává Treml.

347398772_242058945226810_1413277081326403449_n

Nominace na EuroBasket 2023

Rozehrávačky

 • Andělová Gabriela (Piešťanské Čajky, Slovensko)
 • Hamzová Eliška (Žabiny Brno)
 • Vyoralová Tereza (ZVVZ USK Praha)
 • Zeithammerová Kateřina (Sokol Hradec Králové)

Křídla

 • Holešínská Petra (Gran Canaria, Španělsko)
 • Sklenářová Simona (ZVVZ USK Praha)
 • Šípová Veronika (ZVVZ USK Praha)
 • Voráčková Veronika (ZVVZ USK Praha)

Pivotky

 • Březinová Renáta (Valdarno, Itálie)
 • Čechová Emma (Žabiny Brno)
 • Paurová Dominika (DME Sports Academy, USA)
 • Stoupalová Natálie (Žabiny Brno)

 Rozpis českých utkání:

 • 15.06.2023, 14:00 – Itálie – Česko
 •  16.06.2023, 11:15 – Česko – Belgie
 •  17.06.2023, 17:00 – Česko – Izrael

Všechna česká utkání můžete sledovat v přímém přenosu na programu ČT sport.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1780764 Img Penize V0 Previous post Královéhradecký kraj hodlá přispět na rekonstrukci hradecké pedagogické fakulty
2 (2) Next post Sedmý ročník Motivačního programu Prokopa Diviše zná své vítěze v Pardubicích