Sofie – Ani na popáté nenašly české basketbalistky do dvaceti let přemožitelky na evropském šampionátu divize B v bulharské Sofii. Na závěr čtvrtfinálové skupiny zdolaly Ukrajinu drtivým rozdílem 87:52 a postupují do semifinále z prvního místa. V něm se v sobotu střetnou s poraženým z dnešního večerního souboje mezi Belgií a Nizozemskem.

Výkony svěřenkyň trenérky Marcely Krämer se v průběhu celého šampionátu stále zlepšují. Tentokrát do utkání vstoupily velmi koncentrovaně a v první čtvrtině předvedly skvělou ofenzivu, která vyústila v devětadvacet bodů a osmnáctibodové vedení. Tento zápas byl výrazně odlišný od předchozího utkání, kde ofenziva mírně váznula a tým se protrápil k vítězství nad Islandem.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Ve druhé čtvrtině Ukrajinky dokázaly částečně kontrovat, ale pak přišla zlomová třetí desetiminutovka. Ukrajinský tým čekal sedm minut na první body, celkově dal jen dva koše z pole a šest bodů, a prohrál čtvrtinu 6:24. Tento zlom definitivně zničil jejich šanci na zvrat. V závěru se tak mohlo už jen dohrávat a šetřit síly. Pro Ukrajinu tento výsledek s největší pravděpodobností znamená konec nadějí na postup, pokud Island neporazí Irsko a situaci ve skupině nezamotá.

Ayvelnrcnnozr9h8mra4
foto: FIBA

Nejlepší střelkyní zápasu byla Aneta Kytlicová se šestnácti body. Emma Čechová přidala dvanáct bodů a sedm doskoků, a deset bodů dodalo duo Anna Brožová a Luisa Vydrová. Češky ani jednou neprohrávaly, zaznamenaly 25 asistencí a donutily soupeřky ke 27 ztrátám.

Do divize A postupují podle původního plánu tři nejlepší celky tohoto šampionátu. Pokud však bude na sestupových příčkách v letošním vydání divize A Portugalsko, které prohrálo své osmifinále, bude jako pořadatel příštího ročníku mezi elitou zůstávat, a postoupí tak jen finalisté.

Vcmvdoj00ubztei1xjue
foto: FIBA

Ukrajina VS Česká republika 52:78 (11:29, 13:16, 6:24, 22:18)

Ohlasy po zápase:

Tomáš Nesrovnal, asistent trenérky českého týmu: „Dnes jsme odehráli velmi solidní utkání jak na obranné, tak útočné polovině. Klíčem k drtivé výhře byl skvělý začátek a především rychlý týmový basketbal. Do semifinále jdeme z prvního místa a všichni věříme, že v tomto klíčovém zápase zopakujeme dnešní výkon.“

Aneta Kytlicová, hráčka českého týmu: „Dneska se nám vydařil vstup do zápasu. Naší dravou obranou jsme vedly od začátku a dokázaly jsme si udržet a prohlubovat náskok až do konce utkání. Splnily jsme všechny stanovené cíle, a to nás dostalo až do semifinále.“