22. 4. 2024
Cze Ger 6

České basketbalistky na úvod kvalifikace o ME 2025 podlehly Německu

Praha – České basketbalistky vstoupily do už předem prakticky úspěšné kvalifikace o ženský EuroBasket 2025. Jako pořadatelky mají totiž účast na mistrovství Evropy jistou. V „pořadatelské“ skupině jim prvním soupeřem byly reprezentantky Německa.

Oba celky se naposledy utkaly na letošním ME, kde Češky byly opravdu kousíček od důležitého vítězství. To ale nakonec braly Němky a proklouzly díky tomu do olympijské kvalifikace. O odvetě ale nikdo z českého týmu moc mluvit nechtěl. Oba kádry také doznaly velkých změn. Zatímco Němky oproti ME mohly počítat s hvězdnou sesterskou dvojicí Sabally, lvicím chyběla Renáta Březinová, kvůli zdravotním problémům Holešínská, Reisingerová, Zeithammerová a Vyoralová a na poslední chvíli onemocněla Šípová.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Úvod se nesl v dlouhém hledání první úspěšné střelkyně. Tou se stala česká reprezentantka Emma Čechová, která zapsala první čtyři body zápasu. Pak ale převzaly iniciativu soupeřky, které jednoznačně sázely na svou fyzickou převahu. Trenérka Ptáčková točila rychle se sestavou, premiéru si ještě v první čtvrtině připsala Rokošová, ale nic z toho nedokázalo přerušit německou bodovou šňůru, která měla hodnotu deseti bodů.

Cze Ger 8
foto: CZ BASKETBALL/Václav Mudra

České ofenzivní trápení na chvíli ukončila Kopecká. Trojou přispěla Galíčková, ale lvice trápilo především zakončení ze samé blízkosti koše. Pokud chtěli s Němkami v plné síle alespoň držet krok, toto jejich snažení značně sráželo. Češkám se nedala upřít snaha v defenzivě, ale často musely fyzickou převahu soupeřek řešit fauly. Nejvíc to odnesly obě pivotky ze základní sestavy. Čechová i Stoupalová si už během druhé čtvrtiny připsaly své třetí osobní chyby.

Lvice se proti výškové převaze nedostávaly do zakončení z vymezeného prostoru, ale ani dobré střelecké pozice z perimetru si nenacházely svůj cíl. Bohužel ani poločasová přestávka obraz hry nezměnila. Naopak. Z české hry se vytrácelo i defenzivní nasazení. Bylo prostě všechno špatně. První utkání v roli kapitánky se nevyvedlo Natálii Stoupalové. K pěti faulům přidala jediný doskok a utkání pro ní skončilo už ve třetím dějství.

Cze Ger 9207
foto: CZ BASKETBALL/Václav Mudra

Němky nešetřily domácí ani v poslední čtvrtině. Na české straně si tak alespoň svůj reprezentační debut připsala na závěrečné tři minuty Valentýna Kadlecová. O tom, jak to dnes lvicím nepadalo, hovoří fakt, že poslední českou střelou Andělové za tři body domácí překonaly čtyřicetibodovou hranici. Byla to třetí česká trojka v zápase.

Kvalifikace pro lvice pokračuje v neděli utkáním v Řecku.

Česko – Německo 41:85 (9:19 19:41 27:62)

Voráčková 10, Čechová 9, Kopecká 7, Andělová 5, Galíčková 3, Pospíšilová, Rokošová a Malíková po 2, Hamzová 1, Stoupalová a Kadlecová 0 – Sabally S. 21, Sabally N. 17 bodů a 13 doskoků, Wilke, Harmann a Brunckhorst po 9.

TH: 4/5 – 18/22
Trojky: 3 – 11
Doskoky: 30 – 52
Zisky: 12 – 10
Ztráty: 14 – 22
Asistence: 14 – 22
Fauly: 16 – 11

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Věděla jsem, že Němky jsou velmi dobrý tým. Po příchodu sester Saballyových jim to kvalitu ještě o dost zvedlo. Hrají ve velmi vysoké sestavě. K tomu navíc ještě dnes přidaly velmi vysokou úspěšnost střelbu za tři body. Je opravdu složité hlídat tuhle sestavu pod košem, a ještě zvládnout dorotovat k volným trojkovým pozicím. To nás hodně sráželo, ještě když jsme dostaly často střelu v posledních sekundách útoku.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Imgp3249 Previous post Volejbalistky TJ Slavia HK vévodí první příče 1. ligy
Img 9233 Next post Hradečtí volejbalisté vévodí 1. lize a vyhlížejí zápas roku proti extraligovému Zlínu