Praha – Fanoušci České házené se dočkali! Mistrovství světa žen vypuklo ve středu a o den později si odbyly premiéru i české hráčky, a to velmi povedenou. Na úvod si totiž poradily s národním týmem Konga. Radost z prvního vítězství však našim hráčkám pokazilo zranění Kamily Kordovské. Druhé vystoupení čeká svěřenkyně trenéra Benta Dahla v sobotu v 15:30 proti Argentině.

Začátek utkání byl z české strany nervóznější a po pěti minutách se dostalo Kongo zásluhou Jósephine Nkou do vedení 3:1. Africkým hráčkám však náskok dlouho nevydržel, národní tým brzy převzal otěže duelu do vlastních rukou. Ve 12. minutě zvyšovala v trháku na 8:4 křídelnice Veronika Malá. Češky i nadále vedení postupně navyšovaly a dostávaly utkání pod plnou kontrolu, a to zejména díky dvojici Charlotte Cholevová – Markéta Jeřábková. Obě hráčky zařídily dohromady osmnáct branek. První jmenovaná pět minut před přestávkou zvyšovala ze sedmičky už na 17:8.

Minutu a půl před odchodem do šaten se zranila po nešťastném dopadu na palubovku Kamila Kordovská. „První poločas byl z naší strany určitě povedený, ten druhý už byl takový nervóznější, protože na některé z nás zranění Kamči dolehlo, ale jsme rády, že jsme to zvládly. Myslím, že nás na hře Konga nepřekvapilo vůbec nic a připravily jsme se na něj velmi dobře,“ komentovala průběh zápasu jedenáctigólová střelkyně Charlotte Cholevová, s níž souhlasil i kouč národního týmu Bent Dahl: „Emočně bylo složitější se dostat zpět do zápasu.“

Po změně stran byla k vidění vyrovnanější hra. Trenér národního týmu proměnil sestavu, svůj potenciál tak mohly naplno ukázat mladé hráčky. Debutovala Anna Jestříbková (3), Natálie Kuxová (1), Eliška Desortová a křídelnice Anna Franková.

Po dvou minutách hry schytala tvrdý direkt při zakončení Veronika Malá od Chanaelle Makoualy, která za svůj zákrok inkasovala přímo červenou kartu. Po deseti minutách druhé půle zařídila pro české barvy Anna Jestříbková již dvanáctibrankové vedení (24:12). Obranu nejvíce trápila Betchaidelle Ngombele, jež nastřílela devět branek. Zbytek utkání se dohrával v poklidném tempu, reprezentace porazila Kongo 32:22. V sobotu ji čeká klíčový duel s Argentinou, která v úvodním duelu padla s Nizozemskem 26:41. „Argentina mě trochu překvapila. Ještě jsem ji neviděl hrát tak kvalitně. Nizozemsko je velmi silný tým, který nakonec dokráčel k vysokému vítězství. Musíme být ale dobře připravení,“ uzavřel Dahl.

IHF WWC 2023 | ČESKO – KONGO 32:22 (19:11) | 30. 11. 2023

Rozhodčí: Denis Bolic – Christoph Hurich (oba AUT)
Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/2
Vyloučení: 4:5. ČK: Makouala (CGO)
Diváci: 200

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná – Cholevová 11, Desortová, Franková A., Franková J. 1, Jeřábková 7, Jestříbková 3, Kordovská, Kovářová 2, Kuxová 1, Malá 3, Stellnerová, Stříšková, Zachová 2, Šustáčková 2.

Sestava a branky Konga: Kodia, Apendi – Diagourag 3, Divok, Domingos 1, Dorson 3, Hend, Jappont, Makouala, Mambou 1, Ngombele 9, Nkou 1, Rutil 4, Saraiva, Yimg, Zoubabela.