22. 4. 2024
Konečný Br (1)

Česká basketbalová federace hlásí na konci roku jeden vrcholný přestup a s tím spojenou změnu ve vedení

Praha – Současný generální sekretář Michal Konečný od nového roku nastupuje na FIBA a jeho pozici ve svazové struktuře zaujme Michal Šob. Michal Končený zastával pozici generálního sekretáře 12 let. Na Českou basketbalovou federaci nastoupil v roce 2011 po úspěšně uspořádaném mistrovství Evropy do 16 let v Pardubicích a Hradci Králové, kde stál v čele organizačního výboru.

Michale, strávil jste na ČBF 12 let v pozici generálního sekretáře. Jak se na toto období zpětně díváte?

Pohled zpátky to je pěkný, protože jsem byl při největších úspěších českého basketbalu v historii samostatné České republiky.

Co za tu dobu považujete za největší úspěch českého basketbalu?

Já bych to rozdělil na dvě kapitoly. Ta jedna bude působení českého basketbalu ve strukturách FIBA a v Evropě. To druhé komunikace s českým prostředím.

Když vezmu FIBA. Tam se nám podařilo navázat na práci Miloše Pražáka a jsme federací, kterou všichni v Evropě akceptují. Podařilo se nám opakovaně potvrdit, že jsme vnímáni jako federace, která je spolehlivý organizátor všech eventů, které FIBA pořádá. To naší pozici nejen v Evropě posiluje.

Co se týká domácí politiky, tak se částečně podařil přechod na digitalizaci. Před 12 lety jsme posílali přestupní lístky poštou a razítkovali je razítkem. Ne úplně jsme to dotáhli do konce, protože přišly nové projekty. Např. nové webové stránky, které souvisí s částečným úspěchem modernizace federace. Oblékli jsme celou federaci do nového hávu, když jsme udělali rebranding, který byl kladně hodnocen marketingovými médii v Česku i na platformě FIBA Europe.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Je naopak něco, kde odcházíte s pocitem, že to mohlo být lepší?

Jsou to dvě věci. Jedna už zazněla. Je to dotažení digitalizace. Udělali jsme přestupy a hostování, aby se daly řešit přes internet. Ne všechno se povedlo. Je dobré, že můj nástupce si libuje v nových technologiích, takže se hned chopil toho, aby tyto věci dotáhl do konce. Doba se trochu posunula a byly posbírané nové podněty.

Druhá zásadní věc je, že se nepodařilo úplně dobře a dřív navázat komunikaci mezi federací a Oblastmi. Tam jsme pro mě trochu zbytečně hledali dlouho společnou řeč, než jsme si vyjasnili, co pro obě strany znamená rozvoj basketbalu.

Svého nástupce znáte velmi dobře. Jaké jsou předpoklady pro výkon funkce generálního sekretáře?

Michal Šob je vynikající exekutivec. Dlouho pracoval v USK Praha, kde se skoro 20 let staral o chod klubu. Má díky tomu velice dobré znalosti o klubové sféře. Má dobré znalosti o mužské lize. Dlouhou dobu dělal manažera národního týmu, takže zná lidi v Evropě, což je pro tuto pozici velice důležité. Na sekretariátu byl častým hostem, takže zná i jeho chod. Tím je jedním z nejlepších kandidátů, kteří připadali v úvahu pro tuto pozici. Myslím, že dokáže federaci dál zmodernizovat.

Jaká pozice Vás nyní na FIBA čeká?

Jmenuje se „Head of National Federations“, což zní trochu složitě. Budu mít na starosti rozvojové programy pro národní federace, které zahrnují dneska už existující projekt FIBA Plus, což je projekt na strategické plánování federací. Pak se připravuje jeden větší projekt, který ještě není dotažený do konce, takže nebudu říkat jeho jméno. Je ale taky zaměřený na rozvoj federací. Musíme si uvědomit, že více než 50 % federací na zeměkouli nemá profesionální management. Snaha FIBA je zlepšit fungování basketbalu ve světě.

Dalším bodem je příprava vzdělávání trenérů a dalších věcí pro ně, další sport a equipment, což znamená většinou rozvoj 3×3 – míče, koše. Dále olympijská solidarita, pojištění hráčů a pak drobné rozvojové projekty na úrovni FIBA a regionálních kanceláří.

Takže budete moct ovlivňovat i dění v České basketbalové federaci?

Přímo asi ne, ale informacemi o přípravách projektů určitě ano. Myslím, že pro federaci bude dobré, že bude vědět, na co se má připravit. Může jí to pomoct v dalším rozvoji.

S jakými osobními cíli a očekáváními odcházíte na FIBA?

Konkrétní cíle si moc nedávám. Vždycky se snažím svojí práci dělat co nejlíp. Mým cílem je rychle naskočit do problematiky mé nové pozice a seznámit se s tím, co se děje ve světě. Těším se, že si rozšířím povědomí o tom, co se děje ve světě v basketbalu a naberu zkušenosti, které třeba zase jednoho dne budu moct federaci vrátit.

Že by někdo odcházel na FIBA, se nestává každý den. Jak k tomu vůbec dojde?

Stane se to tak, že vám takhle ve středu odpoledne zazvoní telefon, že musíte v pátek přiletět do Ženevy, protože s vámi chtějí mluvit o vaší budoucnosti. To byl první šok. Poslali mi letenku, v pátek jsem dostal nabídku na práci, což zahrnuje stěhování do Švýcarska. Celé jednání probíhalo od prvního telefonátu po podpis smlouvy měsíc. Řešily se návrhy smlouvy, komunikace s předsedou naší federace, co se stane a za jakých podmínek budu uvolněný a přes rodinné záležitosti až po podpis smlouvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mládě Dikobraza Palawanského Previous post V Zoo Praha se narodilo mládě dikobraza palawanského
1780764 Img Penize V0 Next post Poptávka domácností na oživení zatím čeká