Praha – Turnaj olympijské kvalifikace v Brazílii začal pro české volejbalisty vítězstvím v úvodní sadě proti vicemistrům Evropy. Výběr Jiřího Nováka odehrál s Italy vyrovnané utkání, ve kterém ale k překvapení nedošlo a favorité nakonec vyhráli 3:1 na sety.

„Po nevýrazném výkonu na mistrovství Evropy bodově i herně táhl české mužstvo univerzál Jan Hadrava, který skóroval dvaadvacentkrát. V neděli od 15:00 se Češi utkají s domácími brazilskými volejbalisty,“ sděluje z Českého volejbalového svazu, Štěpán Sedláček.

Čeští volejbalisté zahájili olympijskou kvalifikaci lépe, než soupeři z Itálie a Vašina prasátkem z podání zvyšoval na 10:7, soupeři chybovali a před time outem byli zpět o 5 bodů. Tým vicemistrů světa zlepšil hru a srovnal na 16:16 a těsně před koncovkou se dostal do těsného vedení. Volejbalisté obou stran se probojovali k setbolu a Hadrava ten český proměnil.

hl3g2976flnyhjmtyw4o
foto: FIVB

Ve druhé sadě od úvodu vedli Italové, nedokázali ale odskočit do výrazného náskoku a nehráli bezchybně. Oba týmy ztrácely kvůli riskům při servisu. Ze ztráty 7:11 Češi díky silné obraně nad sítí vrátili na 11:11 a Hadrava servisem o pásku získal pro svůj tým vedení 13:12. Zlepšené hře Italů ve druhé polovině setu ale čeští volejbalisté nestačili.

Vyrovnaný set číslo 3 přinesl řadu tvrdých a přesných útoků na obou stranách sítě. Bodově se prosazovali Galabov s Hadravou a Češi se drželi v kontaktu. A to i do koncovky, kdy Vašina čistým esem srovnával na 21:21. Silnější závěr měli ale podruhé Italové.

I ve čtvrté sadě byli o krok výše italští hráči. Italové si postupně vypracovali pětibodový náskok, Licek s Vašinou pomohli ke snížení na 13:16. Italové ale kontrolovali své vedení a první utkání v Brazílii dotáhli k vítězství.

Itálie – Česká republika 3:1 (24:26, 25:18, 25:22, 25:19)

Rozhodčí: Fernandez Fuentes David (ESP), Robb Charles Andrew (CAN)

Sestavy (od zóny I):

Česká republika: Vašina, Zajíček, Hadrava, Galabov, Polák, Janouch, Moník (libero). Střídající: Pfeffer (libero), Licek, Šotola, Špulák, Srb.

Itálie: Giannelli, Michieletto, Sanguinetti, Romanò, Lavia, Galassi, Balaso (libero). Střídající: Rinaldi.