23. 5. 2024
Service 428541 1280

Centrum pro digitální inovace pomůže firmám v regionu být konkurenceschopnější

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – Projekt eDIH (European Digital Innovation HUBs), na němž se podílejí subjekty z Královéhradeckého a Libereckého kraje, slaví první úspěch. Společné konsorcium postoupilo mezi šest nejlepších kandidátů v České republice, kteří budou žádat o finanční podporu přímo od Evropské komise. Díky tomu vznikne špičkové centrum pro digitální inovace poskytující služby v oblasti hodnocení smysluplnosti a návratnosti investic, pokročilých digitálních dovedností, podpory při hledání investorů a komplexní činnosti při budování inovačního ekosystému a networkingu.

„Služby plánovaného centra usnadní firmám přístup k nejmodernějším technologiím a službám v oblasti digitálních inovací, které umožní rozšíření nových technologií (umělá inteligence, high performance computing, kyberbezpečnost) do firem. Velmi si vážím, že se nám v krátkém čase podařilo navázat spolupráci se sousedním krajem a věřím, že společně přineseme do regionů nové impulsy nejenom pro firmy, ale i pro školy a výzkumné organizace,“ říká první náměstek pro inovace, investice a IT Pavel Bulíček.

Konsorcium vzniklo před měsícem, kdy se sedm subjektů z Královéhradeckého a Libereckého kraje, včetně Univerzity Hradec Králové a Centra investic, rozvoje a inovací, zavázalo ke spolupráci na projektu eDIH, který má za cíl pomáhat společnostem stát se konkurenceschopnějšími, pokud jde o jejich obchodní či výrobní procesy, produkty nebo služby využívající digitální technologie.

Nedílnou součástí projektu budou kontaktní místa s řadou podpůrných služeb pro malé a střední podniky, umožňující přístup k digitálním znalostem, technologiím, prototypovým řešením, testovacím zařízením. Cílem konsorcia je pomoci všem zájemcům rozvíjet svůj businessový a inovační potenciál s využitím umělé inteligence a nejmodernějších IT technologií z obou regionů.

„Fungování eDIHu zvýší inovační potenciál obou krajů. Odborné znalosti, přístrojové vybavení a technické možnosti se promítají do plánované nabídky služeb eDIHu a úzce korespondují s plánem založení Krajského inovačního centra KHK,“ doplňuje Jana Žaludová, RIS3 manažerka Královéhradeckého kraje.

Každý ze zúčastněných subjektů hraje v rámci plánovaných činností svou nezastupitelnou roli. Univerzity a výzkumné organizace nabídnou svůj technologický a odborný potenciál, regionální agentury a Národní klastrová iniciativa budou plnit roli prostředníků při hledání investorů, klientů a partnerů eDIHu.

Například Univerzita Hradec Králové je v rámci projektu otevřena ke sdílení širokého spektra techniky a služeb z oblasti AI a kyberbezpečnosti. Díky výkonné technice a odbornému týmu expertů se UHK může podílet na využití počítačových simulací, strojovém učení a využití neuronových sítí pro analýzu obrazu, automatizaci procesů či multispektrálním monitoringu, 3D tisku a 3D skenování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Studie Hala 3 Previous post Dočká se Náchod moderní multifukční sportovní haly?
Industry 1761801 1280 Next post Nebezpečným provozům vystavil krajský úřad stopku